;

 

 

به نظر کارشناسان از ۳۵ سالگی هر سال تنها کمتر از یه درصد افت فیزیکی و ذهنی مربوط به روند پیریه در حالی که ما تصور می کنیم اضافه وزن، بیماریای طولانی و متکی بودن به بقیه با افزایش سن طبیعیه. اما در واقع سن امتحان زمونه و نمیشه عمر واقعی بدن رو با اون محاسبه کرد.

کارشناسان فهرستی از عواملی که باعث ایجاد احساس پیری در افراد می شن جفت و جور کرده و براساس اون راهکارهای ساده ای واسه کاهش این اثر پیشنهاد کردن.

کم تحرکی؛

این عامل در سرعت پیدا کردن روند پیری موثره و با بیماریای طولانی رابطه داره. اگه نمی تونین هر روز به باشگاه ورزشی برید، باید بدونین کارای دیگری هم واسه فعال موندن هست. به شکل نشستن خود توجه کنین. شونه ها رو عقب بدین، صاف وایسید و بشینین و از خم شدن دوری کنین. نفس عمیق بکشین. طوری راه برید که گویی واسه رسیدن به یه جلسه یا قرار عجله دارین.

کاهش فعالیت ذهنی؛

بیشتر ما فکر می کنیم در دوران بازنشستگی دیگه فعالیت ذهنی نداریم. در حالی که میشه در این زمان روی انجام کار خاصی تمرکز پیدا کرد و یا مهارتی رو آموخت.

پس از گذروندن یه روز طولانی و خسته کننده شایدً دوست دارین جلوی تلویزیون دراز بکشین و برنامه محبوب خود رو تماشا کنین. بهتره به جای اون به یه کار ذهنی بپردازید، از جمله بازی شطرنج، خوندن کتاب و… هر کاری که باعث شه از مغز استفاده کنین.

رژیم غذایی ناجور؛

حتماً شنیدین که میوه، سبزی، حبوبات و غلات سبوس دار و پروتئینای کم چرب واسه حفظ سلامت به درد بخور هستن. اما راه دیگه ای واسه حفظ سلامت، آروم خوردنه تا غذا خوب هضم شه.

استرس زیادتر از اندازه؛

استرس طولانی باعث بالا رفتن اندازه کورتیزول و در نتیجه التهاب عمومی بدن می شه. چیزی که رو باعث استرس شما می شه شناسایی کنین و تا حد امکان از موقعیتای استرس زا فاصله بگیرین.

همیشه مثبت فکر کنین؛

بیشتر مردم از تأثیرگذاری فکرهای خوب یا بد روی بدن بی اطلاعند. لازمه روی افکار مثبت تمرکز کنین.

استنشاق دود سیگار؛

دود سیگار واسه افراد غیرسیگاری بسیار مضره. در این مورد محدودیت بسازین و از افراد سیگاری فاصله بگیرین.

آلودگیای شیمیایی؛

تا حد امکان در محیط آلوده و بسته قرار نگیرید و مصرف مواد شیمیایی مثل مواد شوینده، آرایشی و… رو کم کنین.

مصرف افراطی و غیر اصولی دارو؛

با اینکه مصرف مسکن واسه رفع بعضی دردها و ناراحتیا خوبه اما در طول زمان سلامت شما رو تهدید می کنه. پس حتماً  زیرنظر دکتر از این داروها استفاده کنین.

منبع : salamatnews.com

جمع آوری پرتال اکاایران

جمع آوری پرتال اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *