: این جور آقایون گرفتار به پوکی استخون می شن

: پخش چربی موجود در بدن در همه قسمتا برابر نیس. چربی زیر جلدی فقط در زیر پوست هست و چربی احشایی یا چربی شکمی عمیق بوده و در چاله شکم، در زیر بافت عضله قرار داره.

 

براساس مطالعه ای که در کنگره هرساله انجمن رادیولوژی امریکای شمالی ارائه شد، چاقی شکمی یه عامل خطر در تحلیل بافت استخون و کاهش قدرت اون در مردان به حساب می رود. این تحقیق نشون داد که چاقی شکمی در مردان نه فقط خطر دچار شدن به بیماریای قلبی و دیابت رو زیاد می کنه، بلکه یه عامل خطرساز در تحلیل بافت استخوانیه.

براساس آمارهای مرکز ملی آمار سلامت و بهداشت امریکا، بیشتر از 37 میلیون مرد امریکایی بالای 20 سال از چاقی رنج می برن. چاقی با خیلی از مشکلات از جمله بیماریای قلبی- عروقی، دیابت، کلسترول بالا، آسم، ایست تنفسی در خواب (آپنه) و بیماریای مفصلی همراه است.

از اونجایی که بیشتر تحقیقات مربوط به پوکی استخون در مورد زنان انجام شده، این تفکر غلط در میان مردم عادی شده که مردان به تحلیل استخون دچار نمی شن.

پخش چربی موجود در بدن در همه قسمتا برابر نیس. چربی زیر جلدی فقط در زیر پوست هست و چربی احشایی یا چربی شکمی عمیق بوده و در چاله شکم، در زیر بافت عضله قرار داره. ژنتیک، رژیم غذایی و ورزش در اندازه چربی احشایی دخالت دارن. زیاد بودن مقدار چربی در چاله شکم خطرناک بوده و با بروز بیماریای قلبی- عروقی همراه س.

در مطالعه ای که جهت بررسی عوامل خطرساز در پوکی استخون انجام شد مشخص شد که چاقی مردان، خطر شکستگی استخون رو زیاد می کنه. محققان در ادامه این بررسی، اثر چاقی شکمی رو بر استواری استخوانا مورد مطالعه قرار دادن. در این تحقیق 35 مرد چاق با میانگین سنی 34 سال و میانگین شاخص توده بدن  36.5 انتخاب شدن. توده چربی، توده عضلانی و قدرت و استواری استخوانا در این مردان بررسی شد. یافته ها نشون داد در مردانی که چربی احشایی یا شکمی بیشتری دارن، استواری و قدرت استخون کمتر از بقیه مردونه. نتیجه دیگه این که توده عضلانی بیشتر با افزایش استواری استخون همراه س. نکته باحال در این تحقیق این بود که در مردان چاق با BMI برابر، استواری و قدرت استخون در مردانی کمتره که چربی شکمی بیشتری دارن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *