: یکی از بیماریای شایعی که در سنین جور واجور یعنی از حدود شش ماهگی تا آخر عمر، آدما به اون گرفتار می شن، مریضی گلودرده که علل مختلفی هم داره.
رییس انجمن عفونی کودکان ایران شکلای جور واجور گلودرد در کودکان رو توضیح داد و در عین حال گفت: خونواده ها باید بدونن گلودردی که علائم سرماخوردگی رو به همراه نداشته باشه، خطرناکه.

: این گلودرد خطرناکه! +علائم

دکتر محمدرضا بلورساز، درباره مریضی گلودرد و شکلای جور واجور اون، گفت: یکی از بیماریای شایعی که در سنین جور واجور یعنی از حدود شش ماهگی تا آخر عمر، آدما به اون گرفتار می شن، مریضی گلودرده که علل مختلفی هم داره.

ایشون اضافه کرد: یکی از شایع ترین علل گلودرد ویروس ها هستن. البته علل دیگری چون میکروبا، قارچا، بیماریای بدخیم، زخمای دهانی، آلرژی، ریفلاکس و… هم در ایجاد گلودرد تاثیردارن. البته باید توجه کرد که گسترش گلودرد ویروسی و میکروبی بیشتر در فصول سرد مانند پاییز، زمستون و بهار اتفاق می افته. بعضی وقتا ممکنه گلودرد لوزها رو درگیر کنه و بعضی وقتا ممکنه تموم گلو دچار التهاب شه.

رییس انجمن عفونی کودکان ایران با بیان اینکه علائم گلودرد در افراد، درسنین جور واجور و بسته به نوع میکروب و ویروس فرق داره، ادامه داد: اگه گلودرد از نوع ویروسی باشه، مریض دچار تب، گلودرد، سرفه، آب ریزش بینی، گرفتگی صدا شده و بعضی وقتا با گوش درد، سرفه های تکراری همراه می شه. پس مجموعه این موارد، علائم گلودرد ویروسی و سرماخوردگی است.

بلورساز هم اینکه گفت: با این وجود باکتریا هم بعضی وقتا منتهی به ایجاد گلودرد می شن. حال باید توجه کرد که خطرناک ترین باکتری که منتهی به ایجاد گلودرد می شه و بسیار خطرناکه و از سن پنج تا ۱۵ سالگی ایجاد می شه، ویروسیه به نام “استرپتوکوک” و علائم اون شامل تب، سردرد، لرز و استفراغ است، طوریکه کودک یهویی دچار این علائم می شه و بعد گلوی مریض قرمز و متورم شده و روی سطح لوزها دانه های سفیدرنگی به نام اگزودا دیده می شه.

ایشون یکی از مشکلات این نوع گلودرد رو ریختن سم و عفونت میکروب به مفاصل یا قلب عنوان و اعلام کرد: پس این گلودرد می تونه منتهی به مشکل مفاصل یا مشکلات قلبی شه. بر این پایه خونواده ها باید توجه کنن که به محض تشخیص این مریضی به دکتر مراجعه کنن چون که دکتر به محض معاینه مریض مریضی رو تشخیص داده و داروهای پنی سیلین و… رو تجویز می کنه و به محض مصرف دارو، میکروب از بین میره.

بلورساز با بیان اینکه باید توجه کرد که گلودردی که علائم سرماخوردگی نداشته باشه، خطرناکه و باید فکر کنیم که شاید این گلودرد استرپتوکوکی یا چرکی باشه، گفت: البته یه نوع گلودرد ویروسی به نام “مونونوکلئوز” هم داریم که علائم اون شامل تب ناچیز، بی اشتهایی، خستگی، گلودرد بوده و غدد لنفاوی گردن هم در اون برجسته می شن. در این نوع گلودرد هم وقتی به گلوی مریض نگاه کنیم، ضایعات سفید رنگ روی هر دو لوزه می بینیم و طحال مریض هم بزرگ می شه.

این فوق تخصص عفونی کودکان ادامه داد: این نوع گلودرد هم مانند گلودرد چرکی است. منتها عامل اون ویروس بوده و درمانش هم فرق داره. پس باید بدونیم که گلودرد مریضی مهمیه و خونواده ها به باخبر شدن از این مریضی باید به دکتر مراجعه کنن چون که به محض مراجعه، دکتر نوع مریضی رو تشخیص میده و مریضی درمان می شه.

منبع : همشهری آنلاین

.

منبع : saten.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *