این کار سخته اما نشدنی نیس!
وابستگی به نیکوتین از شایع ترین، کشنده ترین و گرون ترین شکلای جور واجور وابستگی به مواد حساب می شه که بیشتر، از طرف افراد ندیده گرفته می شه.
کلا وقتی صحبت از وابستگی به مصرف ماده ای می شه، در واقع به اختلالی اشاره می شه که عوامل خیلی از جمله ژنتیک و وراثت، عوامل محیطی، اجتماعی و مسائل روانی در اون دخالت داره که کاهش و کنترل تاثیر پذیری از این عوامل، خیلی سخت و بعضی وقتا غیرممکن می شه.

به خاطر همین، وقتی صحبت از ترک سیگار می شه خیلی از آدما به اون به عنوان یه بحث دست نیافتنی و شاید غیرعملی در درازمدت، نگاه می کنن و می گن که ترک دائم سیگار در بیشتر موارد، ممکن نیس. اما کارشناسان و روانپزشکانی که در بخش ترک سیگار فعالیت می کنن می گن که هرچند رفع همیشگی وابستگی به سیگار مشکله، اما غیرممکن نیس.

دکتر شریعتی، روانپزشک در جواب به این سوال که ترک موفق و بدون برگشت سیگار ممکنه و موفقیت در اون به چه عواملی وابسته، میگه: هرچند راه قطعی و صددرصد واسه ترک سیگار وجود نداره، اما نکته مهم اون هستش که حتی آدمایی که در تلاشای اول واسه ترک موفق نمی شن به احتمال زیاد می تونن آخرسر به هدف خود برسن. مطمئنا، داشتن انگیزه کافی، همت، دوری از نا امیدی و کمک گرفتن از کارشناسان در ترک سیگار موثره.

 

ترک وابستگی از نوع جسمی و روانی
دکتر شریعتی با اشاره به این که وابستگی جسمی به نیکوتین معمولا خود رو به صورت نیاز به مصرف بیشتر در طول زمان و علائم جسمی ترک سیگار نشون میده، میگه: وابستگی روانی به سیگار هم معمولا به صورت میل شدید به مصرف و ناتوانی در کنترل مصرف و صرف وقت و هزینه زیاد به خاطر جفت و جور اون نشون میده. به بیان دیگه، وابستگی به نیکوتین هم جسمی و هم روانیه و در مواردی این دو از هم قابل تفکیک نیس و واقعا دو روی یه سکه س.

این روانپزشک تاکید می کنه: در واقع، ترک سیگار با در نظر گرفتن وابستگیای جسمی و روانی همراه اون ممکنه. آمارها نشون میده به صورت میانگین 50 درصد افراد سیگاری در آخر، موفق به ترک سیگار می شن. معمولا افراد تلاشای زیادی واسه ترک دارن که در هر تلاش حدود 5 تا 10 درصد احتمال موفقیت هست. البته اگه ادما از درمانای دارویی و غیردارویی موجود کمک بگیرن احتمال موفقیت به طور زیادی زیاد می شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *