: این کارا موهای شما رو چرب نشون میده+تصاویر

چرب شدن مو

 چربی مو یکی از مشکلاتیه که بسیاری با اون سر و کار دارن. ما تصور می کنیم که  این چربی  فقط با شستشو از بین میره، اما باید گفت که شستشوی زیادتر از اندازه موی چرب، اشتباس، چرب شدن سریع مو می تونه دلیلای متفاوتی داشته باشه، در ادامه می تونین با عادی ترین اشتباهاتی که باعث چربی مو و پوست سر می شه آشنا شده و راه حل اونو پیدا کنین.

اگه احساس می کنین که مواتون تنها چند ساعت بعد از شستشو چرب می شه، ممکنه مشکل در چگونگی شستشو و حالت دادن اونا باشه. راه حل چربی مو، شتشوی زیادتر از اندازه اون و به کار گیری شامپوای خشک کننده پوست سر نیس. اگه اشتباهات زیر رو انجام می دید، تعجبی نداره که به چه دلیل موهاتون چرب می شه. واسه جلوگیری از این اتفاق، راه حلای پیشنهاد شده رو انجام بدین.

: این کارا موهای شما رو چرب نشون میده+تصاویر

۱ .  موهای خود رو به اندازه کافی با شامپو شستشو نمی دین

اگه موهای خود رو به درستی و به اندازه کافی با شامپو شستشو ندین، موهای شما خیلی زودتر چرب می شه و اگه اصلا از شامپو استفاده نمی کنین، موهاتون چرب تر می شه. روون شاه، متخصص پوست میگه که سلولای مرده و چربی روی پوست سر جمع می شن و باعث می شه که مو سنگین شده و چرب به نظر بیاد.

۲.  موهای خود رو زیادتر از اندازه با شامپو می شویید

هم اینکه، شستن وکف زدن تکراری موها هم می تونه مشکل ساز شه. دکتر شاه میگه که شستشوی زیادتر از اندازه موها، پوست سر رو خشک می کنه و هیچ روغنی روی اون باقی نمی ذاره. مانند باقی نقاط بدن، پوست سر در جواب به این خشکی، از خود روغن تولید می کنه، تا چربی از دست رفته رو جبران کنه. نتیجه، موهایی چربه که هیچ وقت تمیز به نظر نمی رسن و هرچه تلاش کنین که سرِ خود رو سخت تر و بیشتر بشورید، فایده ای نداره.

جفری جی میلر، استادیار و متخصص پوست در دانشگاه پزشکی پنسیلوانیا ، پیشنهاد می کنه که به محیط دور و بر خود به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. مثلا اگه تو یه منطقه دهاتی با آب و هوای مرطوب زندگی می کنین، می تونین موهای خود رو چند روز یه بار بشورید ولی اگه شما در شهر زندگی می کنین و دائم ورزش انجام می دید، لازمه که هر روز موا و پوست سر خود رو شستشو بدین.

۳. از نرم کننده مو به شکلی نادرست استفاده می کنین

موهای شما به نرم کننده احتیاج داره تا مرطوب و سالم بمونه. اما استفاده زیادتر از اندازه از بهترین چیز ها هم خوب نیس. اگه پوستی چرب دارین و  نرم کننده رو بر پوست سر خود هم استفاده می کنین، این کار باعث چرب شدن موهاتون می شه، چون این مواد دارای ترکیبات نرم کننده و چرب هستن. کریستین کروز یه آرایشگر حرفه ای در نیویورکه و به شما پیشنهاد می کنه که در اول موای خود رو با شامپو شستشو بدین، بعد آبکشی کرده و وسط موا تا انتها رو آغشته به نرم کننده کنین.

۴. آبی که واسه شستشوی موهای خود استفاده می کنین، بسیار داغه

باید به طرفداران دوش گرم بگیم که به کار گیری آب خیلی داغ پوست سر شما رو زیادتر از اندازه خشک کرده و همونجوریکه گفته شد، با خشکی زیادتر از اندازه، پوست شما دوباره روغن بیشتری تولید می کنه. دکتر شاه میگه به جای این که پوست سر خود رو در برابر آبی بسیار داغ بذارین، از آب ولرم واسه شستشوی سر استفاده کنین.

دکتر کروز پیشنهاد می کنه که در انتهای دوش در زیر آب سرد قرار بگیرین، تا موهاتون براق شه. هرچه در بین حموم کردن از آبی با درجه ملایم تر استفاده کنیم، پوستی سالم تر داریم.

۵. مواد حالت دهنده ای که استفاده می کنین، زیادتر از اندازه سنگینه

کالاهایی مانند واکس، کرما و روغن، از اون جایی که از مواد نرم کننده مثل روغنای طبیعی ساخته می شن،  می تونه مواتون رو  چرب تر کنه. دکتر کروز پیشنهاد می کنه که از کالاهایی سبک تر واسه موا استفاده کنیم و توجه داشته باشیم که این مواد چه تاثیری روی موهامون میذاره.

۶. هر روز موهاتون رو صاف می کنین

صاف کردن مرتب موا باعث می شه که اونا چرب تر از حالت عادی شن. دکتر شاه میگه وقتی که موها صاف می شن، به پوست سر نزدیک تر شده و به روغنی که در سطح پوست سر هست آغشته می شن، در نتیجه شما موایی چرب تر دارین.

۷. اتوی مو، دستگاه فر و برسی که استفاده می کنین چرب هستن

به کار گیری وسایل حالت دهنده چرب می تونه عکس العملِ پوست سر شما رو به دنبال داشته باشه. اگه برس یا اتوی موی شما آلوده س و در همون حالت ازش استفاده کنین، چربی و آلودگی رو به موهای خود انتقال می دید. دکتر شاه پیشنهاد می کنه که دستگاه های حالت دهنده گرمایی مو رو با در نظر گرفتن دستورالعمل تمیز کنین و برس خود رو مرتب بشورید تا از آلوده کردن موهاتون جلوگیری کنین.

۸.  موهای خود رو زیادتر از اندازه برس می کشید

بسیاری فکر می کنن که برس کشیدن بسیار موها در هر روز، می تونه مو رو سالم و براق نگه داره. اما واقعا این کار موا رو چرب می کنه . دکتر شاه میگه که برس کشیدن زیادتر از اندازه می تونه محرکی واسه تولید روغن بیشتر در کف سر باشه. موهای خود رو هر روز مرتب کنین و گره ها رو از پایین به بالا باز کنین، اما ساعتا در جلوی آینه نشینین تا اونا رو شونِه بزنین، چون که این کار اشتباهه.

۹. به شامپوی خشک کننده(از بین برنده چربی) زیادتر از اندازه مطمئنین

در این که این شامپوها کاربردی و به درد بخور هستن، شکی نیس، اما استفاده همیشگی از اونا در ۵ روز پشت سرهم ، واسه سلامت موهای شما ضرر داره. دکتر شاه میگه شما می تونین از شامپوای از بین برنده چربی مو استفاده کنین اما نه دائم، چون این کار به پوست سر شما آسیب میرسونه و استفاده زیاد از این شامپوا از زیبایی موها کم می کنه.

سلامت

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *