:  توتون، تنباکو و الکل می تونه کارکرد جنسی رو دچار مشکل کنه

 

قاتلان باروری مردان رو می شناسین؟
مجله آکا ایران: اگه بعد از مدتا زندگی زناشویی حالا آمادگی لازم رو پیدا کردین که بچه دار شید، بهتره بدونین هزار و یه چیز هست که می تونه باعث شه این کار به درستی انجام نگیره؛ از ضعف تخمک تا بی اثری اسپرم همه و همه می تونه نذاره روند لقاح درست انجام شه. واقعیت اینه که از هر ۱۰ زوج یه زوج ناباروراست و در میان زن و شوهرا هم در ۳۰دصد موارد مردان به تنهایی ۳۰ درصد از موارد، عامل این ناباروری هستن.

با اینکه مردان در طول روز میلیونا اسپرم تولید می کنن که در مقایسه با زنان که ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخمک در طول عمرشون آزاد می کنن خیلی زیاده، اما عوامل خارجی می تونه سلامت اونا رو تحت تاثیر بذاره. از اونجا که سلولای اسپرم ۷۵ روز واسه رسیدن به بلوغ زمان لازم دارن آسیب اونا می تونه باروری رو تحت تاثیر بذاره. بهتره با هم قاتلان اسپرم رو بشناسیم.

— لپ تاپ باید روی میز باشه
هیچ میدونید یه لپ تاپ ساده می تونه توانایی آدم در تولیدمثل رو تحت تاثیر بذاره؟ به گفته محققان دانشگاهی در نیویورک رابطه مستقیمی بین به کار گیری لپ تاپ و افزایش دمای کیسه بیضه به ۳۵ درجه در موقعیتای خاص هست. این افزایش دما اثرات مضری بر روند اسپرماتوژنز (روند تشکیل گامت نر) میذاره، پس اگه در تلاش واسه پدر شدن هستین، باید لپ تاپ تون رو روی میز بذارین.

 تب با باروری می جنگد
اگه میدونید که وان آب داغ و سیگار کشیدن می تونه بر تولید اسپرم اثر بزاره، باید بدونین که تب بالا هم می تونه همون اثر گرما مرطوب رو روی اسپرم با اثرات مشابه پایدار داشته باشه. باتوجه به تحقیقای انجام شده بسته به مدت زمان تب، غلظت اسپرم تا ۳۵ درصد کم میشه و همین موضوع اثر مستقیم بر کیفیت اسپرم میذاره.

— وقتی گرما زیادتر از اندازه می شه
بیضه نمی تونه روند طبیعی خود رو بکنه؛ مگه اینکه دماش کمتر از بقیه قسمتای بدن باشه. حالا خوبیش اینه آناتومی بدون مردان طوری طراحی شده که فاصله ای بین بیضها و درجه گرما مرکزی بدن بوجود میاره. اگه درجه گرما بیضها به ۳۷ درجه  سانتی گراد برسه تولید اسپرم متوقف می شه. وقتی تولید اسپرم دچار مشکل شه، می تونه واسه ماه ها نهفته بمونه. فکر می کنین اگه بیضه در برابر گرما قرار بگیره چه اتفاقی میفته؟ تعداد اسپرم پایین میاد ضمن اینکه جنب و جوش اونا هم کم میشه و این اولین قدم به طرف مشکل در باروری مردونه.

وان گرم مقصره
وقتی وان رو حسابی گرم می کنین، باید بدونین که همین گرما از باروری جلوگیری می کنه. گرما مرطوب اصلا واسه بیضها خوب نیس. باتوجه به مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ منتشر شده موندن تو یه جکوزی یا وان آب داغ واسه نیم ساعت می تونه به طور موقت باعث کاهش تولید اسپرم شه. با این حال تحقیقات هم اینکه نشون میده که اثرات منفی گرما مرطوب روی اسپرم ممکنه برگشت پذیر باشه. از اونجا که اسپرم یه وقتی لازم داره تا به بلوغ برسه هر نوع دخالتی دست کم سه ماه زمان میبره تا اثرش رو نشون بده.

موبایل باید در کیف باشه
حتما خیلی شنیدین که آقایون بهتره گوشی موبایل شون رو روی کمرشون و نزدیک اندام تناسلی قرار ندن. جالبه بدونین مطالعه ای نشون داد مردانی که بیشترین استفاده رو از گوشی موبایل داشتن (بیشتر از ۴ ساعت در روز) تعداد اسپرم در اونا شدیدا کاهش داشت ضمن اینکه اندازه جنب و جوش اسپرم و شکل طبیعی اونم تحت تاثیر قرار می گرفت.

پیشنهاد پزشکان واسه محدود کردن قرار گرفتن در برابر تابش اشعه اینه که گوشی موبایل رو در کیف حمل کنن. حتی وقتی که تلفن در نزدیکی کشاله ران نیس می تونه باروری رو تحت تاثیر بذاره. پزشکان واسه جلوگیری از اثرات مضر گوشی موبایل پیشنهاد می کنن از بلندگوی تلفن استفاده کنن و اونو در تماس با بدن قرار ندن.

لباس زیر گشاد باشه
شاید در اول این طور به نظر برسه که لباس زیر تنگ و گشاد به تنهایی تغییری در تعداد اسپرم ایجاد نمی کنه اما لباس زیر گشاد وقتی که تعداد اسپرم کلا کمه، مفیدتره و این موضوع رو کمتر حساس می کنه. با این حال محققان اقرار می کنن پوشیدن لباس زیر تنگ می تونه تا حدودی بر تعداد اسپرم اثر بزاره.

حواستون باشه که پوشیدن لباس دوچرخه سواری به مدت طولانی اصلا مناسب نیس. نشستن بیشتر از نیم ساعت روی زین دوچرخه در هر بار مخصوصا اگه از شلوار مخصوص دوچرخه سواری هم استفاده شه دلیل بالا رفتن دمای کیسه بیضه شده و بر تولید اسپرم تاثیر میذاره. حتی پوشیدن شلوار تنگ، محیط مناسبی واسه تولید اسپرم ایجاد نمی کنه.

رگای واریسی
واریکوسل یا واریسی شدن عروق بیضه شایع ترین مریضی مردان پس از بلوغه و حدود یه ششم مردان واریکوسل دارن. در مردانی که دچار ناباروری هستن، این رقم بالاتره و به ۴۰ درصد می رسد اما حدود ۱۵ درصد از مردان با واریکوسل در کیسه بیضه و مخصوصا بیضه چپ مواجه هستن. وقتی که مردی تعداد اسپرم کمی تولید می کنه پزشکان معمولا پیشنهاد به درمان واریکوسل می کنن.

یه روش درمان این رگای واریسی در کیسه بیضه جراحی یا آمبولیزاسیون از راه پوست به روش غیرجراحی و به کمک کاتتره. مشخص نیس واریکوسل چیجوری باعث کاهش تولید اسپرم می شه و احتمالای زیادی مانند قطع جریان خون به بیضه یا گرم شدن زیادتر از اندازه بیضه یا قطع جریان خون به بالا و مشکل در رگا مطرح می شه. البته این نکته رو هم باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که هرچند اثبات شده بعد از جراحی باروری بهبود پیدا میکنه بعضی پزشکان می گن که عمل جراحی ممکنه بهبود کیفیت مایع منی رو تحت تاثیر بذاره.

وان آب داغ و سیگار کشیدن می تونه بر تولید اسپرم اثر بزاره

 سیگار، ژن رو تغییر میده
توتون، تنباکو و الکل می تونه کارکرد جنسی رو دچار مشکل کنه پس آدمایی که قصد پدر شدن دارن، باید به طور کامل از این موارد دوری کنن. مصرف الکل بر کیفیت اسپرم و تولید اون اثر میذاره درحالی که مصرف سیگار باعث مشکل در جنب و جوش اسپرم می شه. علاوه بر کاهش اسپرم تحقیقات دیگه نشون میده مصرف سیگار می تونه به DNA اسپرم آسیب زده و باعث افزایش مشکل نعوظ شه.

تماشای تلویزیون
یافته های بعضی تحقیقات نشون میده مردانی که در هفته دست کم ۲۰ ساعت پای تلویزیون می شینن دارای اسپرم کمتری هستن. در اصل این مردان ۴۴ درصد اندازه اسپرم کمتری نسبت به مردانی که با احتمال خیلی کم تلویزیون می بینن یا اصلا تلویزیون نگاه نمی کنن دارن. یکی از عواقب نشستن و تماشای تلویزیون به مدت طولانی اون هستش که هنگام نشستن دمای بیضها بالا میره و همین امر از تولید اسپرم کم می کنه.

– عوامل دیگری که خطر کنن
به گفته محققان بعضی شرایط فیزیولوژیک منفی می تونه اسپرم رو تحت تاثیر بذاره.
انسداد: انسداد مجاری یکی از این موارده. به دلایل زیاد ازجمله مشکل مادرزادی، عفونت، تروما یا وازکتومی ممکنه انسداد ایجاد شده و مانع از ورود مایع منی شه.

اخـتلالات ژنـتیکی: اخـتلالات کروموزومی زیادی هستن که می تونن تولید اسپرم رو شدیدا کاهش داده یا حتی اونو به صفر برسانند. مثلا یه شکل از فیبروز کیستیک می تونه باعث شه مجرای دفران شکل طبیعی خود رو از دست بده. عوامل مضر دیگه مانند آنتی بادی های ضداسپرم، نبود تعادل هورمونی، سرطان بیضه، بیضه نزول نکرده و مشکلات جنسی می تونه اسپرم رو تحت تاثیر بذاره.

مشاغل خطرناک
استفاده افراطی و غیر اصولی از سموم شیمیایی واسه دفع موشا و حتی کودهای شیمیایی که در کشاورزی به کار میره، کیفیت اسپرم مردان رو تحت تاثیر قرار میده. اسپرم آدمایی که به دلیل شغل شون در هوای گرم و کنار کوره یا تنور کار می کنن هم ممکنه کیفیت خود رو از دست بده.

چاقی تعداد اسپرم رو کم می کنه
چاقی با افزایش تولید هورمونای زنونه (استروژن) در ارتباطه. کاهش تعداد اسپرم مشکل کارکرد جنسی و ناباروری رو به دنبال داره. براساس مطالعه سازمان جهانی بهداشت در مقایسه مردان با وزن طبیعی و مردان چاق، افراد چاق دچار کاهش کارکرد بیضه و تعداد اسپرم هستن، البته این رو هم یادتون باشه که براساس تحقیقات انجام شده با اینکه چاقی تعداد اسپرم رو کم می کنه اما تنها سطح شدیدی از چاقی ممکنه پتانسیل باروری مردان رو تحت تاثیر بذاره و مانع از قدرت باروری اونا شه.

مصرف داروها
بعضی آنتی بیوتیکا به طور موقت دلیل کاهش تعداد و جنب و جوش اسپرما در مردان می شن. بعضی از این آنتی بیوتیک ها شامل اریترومایسین, نیتروفورازون یا نیتروفورانتوئین هستن. به کار گیری داروهای استروئیدی آنابولیک دلیل می شن بدن نتونه هورمون تستوسترون رو به طور طبیعی بسازه که آخرسر دلیل کاهش تولید اسپرم می شه.

خیلی از ورزشکارایی که به عنوان دوپینگ از این داروها استفاده تکراری می کنن، دچار این مشکل می شن. داروی سولفاسالازین که واسه درمان مشکلات گوارشی به کار میره، کتوکونازول داروی ضد قارچ و داروی آزولفیدین که واسه درمان مریضی گوارشی کولیت به کار میره ازجمله داروهایی هستن که می تونن تعداد و کیفیت اسپرم رو تحت تاثیر بذارن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *