:  

این کارا رو موقع جوش زدن نباید انجام بدین

اشتباهات زیادی در درمان جوش و جوش هست که می تونه منتهی به شدید شدن جوش و بدترشدن اون شه. شستشو تکراری و افراطی پوست باعث خشکی اون می شه. شستشو دو تا سه بار در روز معمولا واسه رعایت بهداشت کافیه. با اینکه در نظر مبتلایان به جوش، این جوشا چیزی جز  غم و غصه و رنج نیس، اما راهکارهایی هست که بتونیم با این جوشای مزاحم کنار بیاییم.

10 کاری که موقع جوش زدن نباید انجام بدین!

زیادتر از اندازه درگیر جوشا نشید
همه افراد پاکیزگی و زیبایی رو دوست دارن، اما مسئله اون هستش که شستشو زیادتر از اندازه پوست و به کار گیری لوسیونای بهداشتی خیلی وقتا می تونه ضرر داشته باشه. شستشو پوست ممکنه باعث بدتر شدن جوش شه. درواقع این کار باعث آسیب به سد حفاظتی پوست شده و هم اینکه خارش و سوزش می شه. تلاش کنین با شویندهایی که ph اونا در حد متوسطیه پوست تون رو بشورید. جوش از کثیفی و آلوده بودن پوست نیس که شما بخواین با شستن اونو از بین ببرین. افراد زیادی هستن که وقتی جوش میزنن، مرتب پوست شون رو می شویند و اسکراب میزنن، ولی باید بدونن که اگه جوش از آلودگی و کثیفی بود، پاها بیشتر از همه جا جوش و جوش داشت.

اسکراب همیشگی پوست
اسکراب کردن پوست یعنی لایه برداری فیزیکی، مثل به کار گیری لیف یا بقیه اسکرابای موجود در بازار که دانه های ریزی داره و سطح صورت رو لایه برداری می کنه. یکی از شایع ترین محرکای دچار شدن به جوش، استفاده تکراری از لایه بردارهاست مخصوصا لایه بردارهایی که در آرایشگاها استفاده کرده می شه و تنها جنبه زیبایی داره.

کلا اسکراب وضعیت آکنه ها رو بدتر می کنه، چون اثر اونا روی لایه محافظ پوسته و این می تونه تحریکات پوستی رو زیاد کنه. به جای اون خیلی ملایم پوست تون رو با یه مایع شست و شودهنده غیرحساسیت زا و با PH متعادل بشورید تا التهابات هم کم بشه. البته حواس تون باشه که مایع شست و شودهنده رو خوب از روی پوست آبکشی کنین چون اگه مقدار کمی از اون روی پوست بمونه، احتمال داره پوست شما رو حسابی تحریک کنه.

به شما پیشنهاد می کنیم به جای به کار گیری این روش، از ترکیبات درمان کننده جوش مانند پماد ویتامین A و بقیه لوسیونای درمانی جوش و البته رتینوییدهای موضعی استفاده کنین (البته با تجویز دکتر متخصص پوست) که دارای خواص لایه برداری هم هست.

باورهای غلط رو کنار بذارین
پیشرفت علم دیگه جایی واسه باورهای غلط درباره جوش باقی نگذاشته س. همونجوریکه گفته شده جوش هیچ ربطی به کثیفی نداره! برخلاف چیزی که مادرهای مهربون می گن، جوش هیچ ربطی به شستن صورت و کثیفی دستا نداره.

یکی دیگه از باورهای غلط تاثیر تغذیه در پیدایش جوش س، در حالی که هیچ مدرک قوی واسه رابطه غذاها با جوش وجود نداره، اما بازم تعداد بالایی از افراد میگن که شدت جوشای اونا بعد از خوردن غذایی خاص بیشتر می شه، اما حقیقت اون هستش که هیچ ارتباطی بین جوش و چیزی که شما می خورید، وجود نداره.

مراجعه نکردن به دکتر
اگه از همه آدمایی که تا حالا جوش رو تجربه کردن سوال کنین که اولین اقدام شما بعد از روبرو شدن با این جوشای غم انگیز چی بود، بیشتر اونا جواب میدن مراجعه به داروخونه و درخواست کمک! این اصلا بد نیس که در مرحله اول اجناس بهداشتی مورد تایید دکتر داروساز رو واسه خلاص شدن از جوش امتحان کنین. حتی اگه خوش شانس باشین به نتیجه هم می رسید اما اگه درمانای خودسرانه تون واسه بیشتر از 12 هفته بدون جواب موند؛ دیگه زمان اون رسیده که به دکتر متخصص پوست مراجعه کرده و بیشتر از این مریضی تون رو به بازی نگیرید.

درست استفاده نکردن از نسخه دکتر
بیماران باید حتما نسخه تجویز شده رو طبق دستور اون استفاده کنن. استفاده زیادتر از اندازه، کمک به نابود کردن بیشتر جوش نمی کنه و چه بسا به پوست آسیب میرسونه و قرمزی و خشکی بیشتری رو به دنبال داره و حتی ممکنه دلیل ایجاد لکای تیره روی پوست شه. درست مصرف نکردن نسخه، درمان رو به تاخیر میندازه. خیلی از بیماران بعد از 2 هفته انگیزه خود رو از ادامه درمان از دست میدن، نباید یه شبه منتظر نتیجه بود.

توقف یهویی درمان به دنبال بهبود جوش
بهتره به آرومی به دنبال بهبود جوش، درمانا کم بشه. اگه یه محصول رو 2 بار در روز مصرف می کردین، باید اونو به یه بار در روز بعد به یه روز در میان، بعد 2 بار در هفته کاهش داده و بعد درمان رو قطع کنین. بیشتر ممکنه پس از 4 تا 6 هفته دوباره دچار جوش شید که باید به همین اندازه درمان رو ادامه داده تا اونو محو کنین. واسه جلوگیری از ایجاد جوش بعضی از افراد نیاز به ادامه دست کم یه درمان ضدآکنه به شکل دائم دارن و یه سریای دیگه به استفاده چندین بار در هفته.

رهاکردن درمان در همون هفته های اول
اول از همه باید بدونین که پوست، خیلی آهسته و آروم به درمانا جواب میده، حتی اگه فقط در عرض چند روز جوش زده باشین، بازم واسه درمون اونا نیاز به زمان زیادی دارین. معمولا واسه این که پوست به اینجور درمانایی جواب دهد، باید حدود 2 تا 6 هفته صبر کنین؛ یعنی دست کم باید یه ماه درمانا رو ادامه بدین و اگه هیچ نتیجه ای نگرفتید و هیچ گونه بهبودی ندیدید، می تونین درمان رو متوقف کنین چون احتمال داره اون درمان با شما موافق نباشه. البته یادتون باشه که در بعضی موارد در هفته های اول درمان، پوست تحریک می شه تا جایی که بعضی وقتا آزاردهنده هم می شه. اما شما نباید درمان رو قطع کنین؛ دقت کنین آکنه ها عفونت نیس، بلکه یه جور التهاب پوستیه که می تونه قبل از بهتر شدن یه مدت شدید شدن هم بشه.

آرایش زیاد
مردم دوست دارن وقتی در روزای اول بعد از درمان جوش به یافته های دلخواه خود می رسن، هر چقدر می تونن مواد آرایشی به پوست خود بمالند. انجام این کار می تونه به ضعیف کردن بیشتر پوست تون و هم اینکه صدمات بیشتر پوست منجر شه.

به کار گیری اجناس جورواجور
خیلی از افراد وقتی از یه محصول در چند روز اول نتیجه نمی گیرن، اجناس مختلفی رو امتحان می کنن و اگه عرض یه یا دور روز از اونا نتیجه نبینن، اونا رو رها کرده و محصول دیگری رو امتحان می کنن.

بعضی وقتا بعضی از اجناس باعث تحریک پوست می شه. وقتی افراد واسه درمان جوش خود مبادرت به خوددرمانی می کنن، ممکنه باعث آسیب پوستی شه این حالت شامل بزرگ شدن ضایعات جوش، افزایش تمایل به برجاگذاشتن لک یا اسکار پس از بهبوده.

فشار دادن جوشا
دستکاری و فشار دادن جوشا باعث افزایش مدت زمان بهبود و افزایش احتمال اسکار می شه. دستکاری با وسایل آلوده باعث ورود باکتری به پوست و شدید شدن التهاب می شه. آدمایی که مرتب ضایعات جوش رو دستکاری می کنن، بیشتر چند بار در طول روز اونو معاینه کرده و درصدد تخلیه ترشحات داخل اون هستن که در نتیجه عوارضی روی پوست خود به جا می ذارن.

نکته : نذارین این جوشای مزاحم بر زندگی روزمره شما غالب شه. شما خوب میدونید که این مشکل بسیار شایعه و واسه هر فردی پیش میاد. یادتون نره که دور و بریا شمام این رو می دونن. پس تلاش کنین با بی اهمیت نشون دادن موضوع و اعتماد به نفس کامل، به زندگی روزمره خود ادامه بدین. شاید این طور زودتر هم بتونین روی این جوشای مزاحم رو کم کنین.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *