آکایران :شاید شما واسه جلوگیری از دچار شدن به بیماریای واگیردار شایع در فصل سرما مانند سرما خوردگی، اصول بهداشتی رو رعایت می کنین و تلاش می کنین هر روز دست هاتون رو پس از رسیدن به منزل بشورید و یا از تعامل با افراد مریض دوری می کنین. اما بدیش اینه باید بدونین همه این اقدامات پیشگیرانه هم نمی تونن به درد بخور باشن و جلوی مریض شدن شما رو بگیرن. اینجا نگاهی به بعضی کارا می پردازیم که اثر زیادی ندارن.

زینب حکیمی – بخش سلامت تبیان

دوری از رفت و اومد با وسایل نقلیه عمومی

یه تیم تحقیقاتی از محققان ژنتیک و میکروب شناس، تازگیا آزمایشاتی رو روی وسایل نقلیه عمومی انجام دادن و فهمیدن که وسیله ای مانند مترو دارای بیشتر از 600 نوع باکتریه که تقریبا همه اونا بی ضررند. پس دوری از به کار گیری این وسایل نقلیه عمومی تقریبا بی فایده و یه جور وسواس بی جاست. میشه گفت دنیای بدون آلودگی میکروبی فقط در رویاها هست.

مهم تر اینکه باید بدونین همه مردم هر روزه با پاتوژنا (عوامل مریض کننده) تماس دارن. پاتوژنایی که می تونن روی پوست و بدن حیوانات خونگی مانند دام و پرندگان هم وجود داشته باشن.

پوش,ندن دهن هنگام عطسه و سرفه بقیه

وقتی کسی بدون گرفتن جلوی دهن یا بینی خود در مقابل شما عطسه یا سرفه می کنه، حجم خیلی از میکروبا رو در هوا پخش می کنه.

ژلای ضدعفونی کننده ی دست نمی تونن تموم میکروبا رو از بین ببرن، یعنی فقط باکتریا رو از بین می برن

عطسه، ذرات میکروبی رو با سرعت 320 کیلومتر در ساعت و سرفه، ذرات میکروبی رو با سرعت 80 کیلومتر در ساعت در هوا منتشر می کنه.

پس با اینحال حجم و این سرعت انتشار ذرات میکروبی نمی تونین با گرفتن جلوی دهنتون مانع نفوذ میکروبا به بدنتون شید. حتی اگه ذرات آلوده نتونن از راه دهن به بدنتون راه پیدا کنن، از راه بینی و یا مخاط چشم وارد بدنتون می شن.

به کار گیری آستر (پوشش) توالت فرنگی

در سال 1920 میلادی این پوشش اختراع شد. پوششی که باعث شد خیلی از افراد با خیال راحت از توالتای فرنگی استفاده کنن. اما امروزه میدونیم بیشتر میکروبا مانند ویروس ایدز و یا ویروس هرپس (تبخال) و … بیرون از بدن زنده نمی مانند.

البته بعضی ویروسا مثل اشرشیا کلی (ای کلای) و استرپتوکوک می تونن بیرون از بدن ما زنده بمونن و ایجاد عفونت کنن. پس پس از به کار گیری توالت فرنگی، دست هاتون رو به طور کامل با آب و صابون بشورید.

به همراه داشتن دائمی ژل ضدعفونی کننده دست

ژلای ضدعفونی کننده دست نمی تونن تموم میکروبا رو از بین ببرن، یعنی فقط باکتریا رو از بین می برن. پس بهتره از همون آب و صابون واسه شستشو استفاده کنین.

مثلا نوروویروس یه ویروسه که از راه موادغذایی به بدن منتقل شده و باعث بروز اسهال می شه، و یا باکتری کلستریدیوم دیفیسیل که می تونه اسهال کشنده در افراد سن بالا بسازه، از شکلای جور واجور میکروبای مقاوم به ژلای آنتی باکتریال است.

به کار گیری دستمال کاغذی واسه گرفتن دستگیرها

میشه گفت باکتریای موجود در دستگیرهای درب توالتا یا بقیه دربا، با باکتریای موجود در بخشای جور واجور وسیله نقلیه ای مانند مترو برابر هستن.

طبق آزمایشات، برخورد دست با میله مترو برابر با دست دادن با ده هزار نفره. در حالی که خیلی از دستا می تونن حامل باکتری مضر ای کلای باشن، اما بیشتر باکتریای وسایل نقلیه باکتریای بی ضرر هستن.

به علاه اگه دستمال کاغذی رو بعد از استفاده، درون کیف یا جیبتون بذارین، بازم دچار آلودگی میشین.

با آدمایی که بهداشت خود رو رعایت نمی کنن، چه کنیم؟

زیادی تمیز نباشین

زیادی تمیز نباشین

ژل و صابون آنتی باکتریال مفیدن یا مضر؟

ژل و صابون آنتی باکتریال مفیدن یا مضر؟

توالت می تونه بیمارتان کنه؟

توالت می تونه بیمارتان کنه؟

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *