این کارا باعث ضعف بینایی شما می شه

این کارا باعث ضعف بینایی شما می شه

عوامل زیادی در کم شدن دید چشم، اثر میذاره؛ اما اگه می خواین مدت بیشتری دید چشماتون تغییر نکنه و چشمانی سالم و قشنگتر داشته باشین، ۱۰ کار عنوان شده در ادامه مطلب رو هیچوقت انجام ندین. با دونستن نکاتی ساده میشه از چشما در برابر خطرات مراقبت کرد.

به گزارش سلامت نیوز به ماهنامه پیام سلامتی، عوامل زیادی در کم شدن دید چشم، اثر میذاره؛ اما اگه می خواین مدت بیشتری دید چشماتون تغییر نکنه و چشمانی سالم و قشنگتر داشته باشین، ۱۰ کار عنوان شده در ادامه مطلب رو هیچوقت انجام ندین. با دونستن نکاتی ساده میشه از چشما در برابر خطرات مراقبت کرد.

۱- نبود به کار گیری عینک آفتابی

واسه جلوگیری از آفتاب سوختگی، همیشه از کلاه و عینک آفتابی استاندارد استفاده کنین. اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تخریب شبکیه چشم شده و خطر آب مروارید رو زیاد می کنه. طبق گفته پروفسور Vinay Aakalu خطر سرطان پوست پلک زیاد می شه. موقع بازی اسکی یا حموم آفتاب اشعه های مضر خورشید یه جور آفتاب سوختگی در غشاء مخاطی قرنیه ایجاد می کنن، که به دنبال اون فرد دچار درد، تاری دید و آبریزش از چشم خواهدشد.

۲- استفاده زیادتر از اندازه از قطره چشم

بعضی از قطره های چشمی قرمزی چشم رو برطرف می کنن، اما پس از یه مدت چشم دچار تورم می شه. بدین معنا که پس از چند ساعت خوب عمل نمی کنن و باعث انقباض رگای خونی شده که چشم از قبل هم قرمزتر خواهدشد.

۳- چشمای خشک

در حدود ۵.۳ میلیون زن و ۵.۱ میلیون مرد در آمریکا از خشکی عادی تا شدید چشم رنج می برن. قطره های روغنی که دارای مواد نگهدارنده هستن و چندین مرتبه در روز استفاده می شن، به چشم آسیب می رسونن. هر چند پکای تولیدکننده اشک مصنوعی گران ترن، اما اندازه مصرف اونا میشه بیشتر از ۴ بار در روز باشه و ارزش بیشتری دارن. باید این قطره ها در یخچال نگهداری شن. خنکیقطره حس خوبی به چشم می بخشه و چشم فرد دچار خارش نمی شه. این افراد باید از یه دستگاه رطوبت ساز در منزل استفاده کنن.

۴- نشستن دراز مدت پشت کامپیوتر

پلگ زدن به جریان آب در چشم کمک می کنه. اما وقتی که فرد به نمایشگر کامپیوتر خیره می شه، کمرت از حد عادی پلک می زنه. این در حالیه که هر فردی ۱۲ تا ۱۵ بار در دقیقه پلک می زنه. پس با خیره شدن به نمایشگر تعداد دفعات پلک زدن کم میشه. در این صورت آب چشم تبخیر شده، چشم آلوده و دچار سوزش و آبریزش می شه. اگرفرد به مدت طولانی متنی رو با فونت ریز بخونه یا مطلبی رو روی موبایل خود مرور کنه، چشمش آسیب دیده یا به نزدیک بینی دچار خواهدشد.

۵- بی توجهی و نبود رسیدگی به لنز

تمیزنمودن لنز باید با محول شستشو لنز انجام شه. هیچوقت لنز رو با آب نشویید. موقع استحمام یا در استخر و دریا لنزها رو از چشم خارج کنین. بیشتر چشم پزشکان لنزهای یکبارمصرف رو پیشنهاد می کنن. واسه اینکه چشم اکسیژن کافی دریافت کنه موقع خواب اونا رو از چشم درآرین. در زمان خرید لنز،حتما با دکتر متخصص مشورت کنین. وگرنه لنز مناسب نخواهدبود و خطر عفونت چشم زیاد می شه. و در زمان خارج ساختن لنز، قرنیه خراش ورداشته و دچار یه جور باکتری می شه.

۷- نبود به کار گیری عینک ایمنی

بعضی افراد عینک ایمنی رو فقط موقع شنا کردن به چشم میزنن. در حالی که طبق پیشنهاد پزشکان، حتی زمان چمن زدن، نجاری یا تعمیر خونه باید عینک ایمنی به چشم زد تا مانع ورورد خار و خاشاک به چشم شده و در نتیجه قرنیه خراش ورنداره.

۸- سیگار کشیدن

به دلایل زیادی سیگار نکشید. اما دلیلی مهم تر اینکه، سیگار کشیدن خطر آب مروارید و تخریب شبکیه رو زیاد می کنه. دلیلی که توانایی بدن رو واسه رسوندن مواد غذایی و اکسیژن کافی به بافتا دچار مشکل می کنه، این وسط بافت چشمی هم بی بهره نخواهدماند.

۹- نبود انجام معاینات چشمی

حتما به طور مرتب به چشم دکتر مراجعه کنین. به خصوص اگه گرفتار به دیابت یا فشار خون بالا هستین. دیابت کنترل نشده می تونه منتهی به کوری فرد شه.

۱۰- ندیده گرفتن علایم

تاری دید، درد، کاهش بینایی، قرمزی و سوزش چشم به خودی خود برطرف نمی شه. اگه با هر کدوم از این علایم روبرو شدید، حتما به چشم دکتر مراجعه کنین. مثلا اگه فردی شیئی رو می بینین ولی کمی بعد تار می بینه، باید بدونه که شاید واسه شبکیه چشمش مشکلی پیش اومده. اگه فرد دست دست کردن بورزد تشخیص سخت تر خواهدبود و چشم ایشون باید جراحی شه.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *