: مریضی سرطان , قلیان دود و تنباکو , غذاهایی که سرطان زا هستن , نور آفتاب , ایدز و عفونتای جنسی , به ارث بردن سرطان

در دوران پرشتاب امروز، تندرستی بهای گرانیه که شاید گاه ب یآنکه بدونیم در میونه این شلوغی و سرعت در حال از دست دادن اون باشیم. در اینجور شرایطی در میان آشنایان دور یا نزدیک و بسیاری دیگه که اونا رو نمی شناسیم کسائی هستن که از دردهایی سخت رنج می برن و گاه چراغ زندگیشون یواش یواش بی فروغ می شه و چشم از این جهان فرو می بندن. بعضی وقتا هم بیماریشان درمان می شه و رو به بهبودی می رن و البته این آرزوی همه دوستداران سلامته. مریضی سرطان یکی از این دردهاست که بر پیکر بسیاری حمله می آورد و رنگ دیگری به زندگی شون میده.

: این کارا باعث ایجاد سرطان می شه

چه میشه کرد!
 به احتمال زیاد تا حالا، از راه رسانه ها یا پزشکان جور واجور با راهکارهای بسیاری در مورد پیشگیری از سرطان آشنا شدین. موارد زیادی که گاه به نظرتون تناقص آمیز هم بودن. در هر حال، باید همیشه واسه حفظ سلامتی خود ، به دنبال سبک زندگی سالم باشین و به شایعه هایی که در مورد مریض یه های جور واجور مطرح می شه اهمیت ندین و فقط از پزشکان متخصص و دلسوز خود راهنمایی بگیرین.

 علاوه بر این ، پیروی از اصولی اساسی و مهم در زندگی به شما کمک می کنه که بتونین تا حدود خیلی از بیماریای خاص و طولانی و حتی سرطان پیشگیری کنین. این رو هم یادتون نره که گاه ایجاد تغییراتی کوچیک در سبک زندگی می تونه راه سلامت زندگی شما رو تا حدود زیادی تغییر بده. پیشنهاد می کنیمی ن هفت اصل رو بخونین و درباره عملی کردن اونا با دکتر خود مشورت کنین
1 – توتون و تنباکو رو از زندگیتون خط بزنین
 قلیان کشیدن به یه تفریح دائمی در خیلی از جوا نها و حتی خونواده ها تبدیل شده. چراکه افراد تصور می کنن دود قلیان بر خلاف سیگار به بدن اونا ضرری وارد نمی کنه. این در حالیه که کاربرده ها ز هر نوع توتون و تنباکو شما رو در برابر دچار شدن به سرطان های ریه، مثانه، رحم و کلیه قرار م یدهد. سرطان چاله دهن و لوزالمعده هم در اثر مصرف این مخدرها و هم اینکه سیگار ظاهر می شه. این رو هم باید بدونین که حتی اگه شما مصرف کننده توتون و تنباکو نباشین، قرار گرفتن در برابر دود سیگار محیطی ممکنه خطر دچار شدن به سرطان ریه رو در شما زیاد کنه.
2 – رژیم غذایی سالم داشته باشین
 با اینکه انتخاب و مصرف غذاهای سالم نمی تونه پیشگیری از ابتلای شما به سرطان رو تضمین کنه، اما ممکنه تا حدود زیادی خطر دچار شدن به سرطان رو در شما کم کنه. واسه تاثیر مواد خوراکی، این دستورالعم لها رو در نظر بگیرین:

  • هر روز مقدار زیادی میوه و سبزی بخورین. در واقع پایه رژیم غذایی خود رو روی میو هها، سبزیجات و منابع گیاهی دیگه مانند غلات سبو سدار و حبوبات بذارین.
  •  مصرف چربیها رو محدود کنین. شبه ا سبکتر غذا بخورین و غذاهای پر چرب رو از چرخه تغذیه دائمی تون خارج کنین. مخصوصا غذاهایی که چربی اونا منبع حیوونی داره. وعد ههای غذایی که چربی بالایی دارن ، کالری بیشتری دارن وخطر دچار شدن به اضافه وزن و چاقی رو هم در شما افزایش م یدهند که این خود دلیلی واسه افزایش خطر دچار شدن به سرطانه.

 3 – ورزش کنین
حفظ تناسب اندام و داشتن وزن سالم، خطر دچار شدن به شکلای جور واجور مختلفی از سرطان مانند سرطان سینه، پروستات، ریه، روده و کلیه رو کم می کنه. پس انجام فعالی تهای بدنی رو در برنامه زندگی روزمره بذارین. فعالیت بدنی و کنترل وزن، خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو هم کم می کنه. واسه داشتن وزن اید هآل ،انجام دست کم 30 دقیقه فعالیت ورزشی در روز واسه شما لازمه و البته بهتره که به یه تیم پیاده روی دوستانه یا باشگاه ورزشی ملحق شید تا انگیزه بیشتری واسه ورزش کردن داشته باشین.
4 – از خودتون در برابر آفتاب مراقبت کنین
 سرطان پوست یکی از شایع ترین و البته قابل پیشگیری ترین سرطان هاست.
واسه پیشگیری ا ز سرطان پوست نکات زیر رو رعایت کنین:

  •  وقتی که اشعه خورشید در قوی ترین حالت خود می تابد ، یعنی از حدود 10 صبح تا چهار بعدازظهرا ز موندن در زیر آفتاب دوری کنین.
  •  در سایه وایسید. اگه مجبورین در این ساعات از خونه یا محل کارتون بیرون برید ، مسیرها یا مکا پایانی که سایه هستن رو انتخاب کنین. علاوه بر اون همیشه از کلاه استفاده کنین.
  • از پوشش مناسب استفاده کنین. پوشیدن لباسهای آستین بلند شما رو از خطر برخورد اشعه های مضر خورشید محفوظ نگه می داره. برعکس رنگای تیره ، رنگای روشن هم با درخشش و برگردوندن نور به حفاظت از پوست شما کمک می کنن.
  •  وقتی که بیرون از خونه هستین ، روزی چندبار از ضدآفتابا ستفاده کنین.
  •  برنزه کردن با آفتاب گرفتن یا سولاریوم رو هم از یاد ببرین. چون تاثیر داغون کننده ای بر پوست شما می ذارن که به طور حتم از اون بی خبرید.

5 – واکسیناسیون بکنین
 پیشگیریا ز سرطان شامل حفاظتا ز بدن در برابر بعضی از B عفون تهای ویروسی هم می شه. مثلا هپاتیت نوع مسری ، م یتواند خطر دچار شدن به سرطان کبد رو افزایش معمولا به نوزادان B دهد.ا زا ین رو، واکسن هپاتیت تزریق م یشود. بزرگسالان هم در برابر دچار شدن به این مریضی قرار دارن. ویروس پاپیلومای انسانی؛ این مریضی از راه جنسی منتقل می شه و ممکنه به سرطان رحم منجر شه. واسه پیشگیری از این مریضی و ایجاد سرطانهای در رابطه ، می تونین واکسن هپاتیت بزنین. این واکسن در سه دوره واسه شما تزریق می شه
6 – از رفتارای پر خطر دوری کنین
 پیشگیری از ایجاد رفتارای پرخطر یکی دیگه از تاکتی کهای موثر جلوگیری سرطان و عفونتاه. از روابط جنسی خارج از چارچوب و پر خطر دوری کنین. ینکه حواستون به ضریبا یمنی جنسی هم باشه .  احتمال داره HIV  یا  HPV به عنوان عفونت منتقله از راه جنسی تندرستی شما رو تهدید کنه. آدمایی که  HIV  داردند خطر دچار شدن به سرطان مقعد، رحم، ریه و سیستما یمنی هستن.
7 – به طور منظم چکاپ کنین
 یکی از رفتارای درست و اصولی واسه پیشگیری از ایجاد و پیشرفت مریض یه های خطرناک در بدن انجام غربالگری و آزمایشهای منظمه. این آزمایشها می تونن تا حدود زیادی ، شروع فعالیت این مریضی در بدن رو رصد کنن و با درمان در مراحل اولیه مریض رو از خطر مرگ نجات بدن. پس از دکتر خود در مورد انجام بهترین برنام ههای غربالگری سرطان سوال کنین تا بتونین از بروز اینجور مریضی سختی پیشگیری کنین.

.

منبع :www.sefidak.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *