واسه نابود کردن لکای پوست مخصوصا صورت یکی از بهترین روش ها، نوشیدن خاکشی و ترنجبینه.
هممون از مادربزرگا یا قدیمیای فامیل درباره خواص صفرابر و ضدعطش خاکشی( که همه مردم اونو به نام خاکشیر می شناسن) مطالبی رو شنیده ایم و نسخه های خونگی و کاربردی رو می شناسیم اما تعداد کمی از ما با بقیه خاصیتای این دانه های ریز و خوش تراش سرخ رنگ آشنایی داریم. دانه هایی که نه فقط واسه درمان بعضی مریضیا کاربرد دارن بلکه می تونن کیفیت زندگی ما رو از این رو به اونو کنن.

درمان فشار خون روی پای شما
یکی دیگه از خواص معجزه آسای دانه های خاکشی، کنترل و آرامش فشارخونه. اگه به فشارخون گرفتار هستین و الان داروهای کنترل کننده فشارخون مصرف می کنین، می تونین از این روش واسه تاثیر بیشتر استفاده کنین. واسه این منظور کافیه یه لیوان خاکشی رو خوب بکوبید و اونو به صورت پودری نرم درآرین، بعد در ظرفی ریخته و به مرور به اون آب اضافه کنین تا خمیری یه دست به دست بیاد. می تونین در هفته یه بار این مرهم رو روی پاهاتون بمالید و شب تا صبح با اون بخوابین. این مرهم به شما کمک می کنه تا بهتر بتونین فشارخون خود رو کنترل کنین.

شربت خوشمزه ضد بدبویی
اگه شمام در گروه آدمایی هستین که به دلیل افزایش خلط بلغم در بدن به بدبویی دهن گرفتار شدین و نمی تونین خیلی راحت از شر این موضوع خلاص شید، واسه شما پیشنهاد جالبی داریم؛ از شربت ترنجبین و خاکشی واسه برطرف کردن بدبویی دهنتون استفاده کنین. فقط کافیه هر روز عصر یه لیوان از شربت ترنجبین و خاکشی رو بخورین. ترنجبین رو به مدت 5 تا 6 ساعت درون آب خیس کنین و پس از صاف کردن اونو با یک تا 2 قاشق خاکشی مخلوط کنین. نوشیدن این شربت به شما کمک می کنه تا با دفع اخلاط ناسالم و بلغم اضافه به مرور احساس بهتری پیدا کنین و با اصلاح مزاج از شر بدبویی دهنتون راحت شید.

اگه پوستی باز و موی بدون شوره می خواین…
واسه نابود کردن لکای پوست مخصوصا صورت یکی از بهترین روش ها، نوشیدن خاکشی و ترنجبینه. آدمایی که از این ترکیب به صورت روزانه و دائمی به مدت 3 هفته استفاده کنن بعد از یه مدت با روشنی پوست و از بین رفتن ککای صورت و پوست شون روبه رو می شن. واسه جفت و جور این ترکیب لازمه ترنجبین رو 5 ساعت در آب خیس کنین و  پس از این مدت اونو صاف کرده و به اون 2 قاشق خاکشی پاک کرده اضافه کنین و بخورین. با نوشیدن این شربت گیاهی به مرور تماشاگر روشنی پوست و از بین رفتن لکا هستین؛ ضمن اینکه نوشیدن خاکشی 2 تا 3 لیوان در روز به آدمایی که به شوره و خارش سر گرفتار هستن پیشنهاد شده. نوشیدن خاکشی به این افراد کمک می کنه تا با اصلاح مزاج واسه همیشه با شوره و خارش پوست سرشون خداحافظی کنن.

واسه حل یه مشکل
یکی  دیگه از خواص معجزه آسای خاکشی درمان یبوست های به وجود اومده به وسیله غلبه سودا در بدن و یبوست های به وجود اومده به وسیله اضطراب و تنشای عصبیه. یکی از مهمترین علائم این نوع یبوست تیکه تیکه خارج شدن مدفوع از بدنه. حتی بعضی وقتا مقداری از مدفوع در روده باقی می مونه و بدن قادر نیس روده ها رو به درستی تخلیه کنه و این مسئله کم کم موجب بروز مشکلاتی واسه سلامت فرد می شه، چون که باقی موندن مدفوع در روده ها موجب جذب مواد سمی و ناسالم از راه جداره روده می شه. واسه درمان این نوع یبوست و همین طور درمان یبوست و کم آبی به وجود اومده به وسیله کهولت سن نسخه ای گیاهی و بسیار ساده هست. به گفته پزشکان مصرف  یه قاشق غذاخوری خاکشی کوبیده شده به همراه قندآب می تونه تاثیر زیادی در بهبود سوءمزاج و درمان یبوست داشته باشه.

بخور ضد سرخک
هممون خوب میدونیم که با گرم شدن هوا فصل مریضیایی مانند آبله مرغان و سرخک از راه می رسه. چه بخوایم چه نخوایم کودک خردسال ما هم در برابر دچار شدن به این مریضی قرار داره و دیر یا زود با بدنی پر از دانه های ریز و قرمزرنگ آبله مرغان مقابل چشمتون ظاهر می شه. چاره ای نیس تنها راه حل اینه که واسه آسایش هر چی بیشتر اون دست به کار شید و چه چیز بهتر از نسخه های گیاهی و طبیعی. نوشاندن شربت خاکشی کم شیرین به کودک گرفتار به آبله مرغان و سرخجه یکی از بهترین روش ها واسه کاهش گرما داخلی و خارش برون ریزیای پوستیه، پس در روز 3 تا 4 لیوان خاکشی براش جفت و جور کنین و درصورتی که می تونین بدن کودک تون رو با کمک دانه های سرخ رنگ خاکشی بخور بدین. واسه این کار می تونین از یه منقل کوچیک یا اسفند دودکن استفاده کنین. اینطوری خاکشی رو روی حرارت بذارین و با دودی که از اون به دست میاد بدن کودک رو بخور بدین. این کار به کاهش سوزش، خارش و التهاب مریضی کمک می کنه.

از عادی ترین مشکل فصل گرم هول و هراس دارین؟
دچار شدن به اسهال در فصل تابستون یکی از شایع ترین اختلالاتیه که در گروه سنی کودکان بسیار شایعه. پزشکان طب سنتی ایران واسه درمان این مشکل دارویی رو تجویز می کنن که در همه خونه ها امکان جفت و جور و مصرف اون هست. واسه جفت و جور این دارو کافیه خاکشی رو بو داده و اونو با آب و عسل مخلوط کنین و به مریض بدین. این ترکیب رو متناسب با سن مریض و هردو ساعت یه بار واسه اون تجویز می کنن. این مخلوط از یه قاشق غذاخوری تا یه سوم استکان  واسه خردسالان تجویز شده.

ناشتا بخورین، چاق میشین
اگه تصمیم دارین وزن خود رو زیاد کنین و واسه این کار دست به دامن شکلای جور واجور و اقسام مکملای غذایی و دارویی شدید به پیشنهاد ما عمل کنین. هر روز صبح ناشتا قبل اینکه سراغ صبحونه برید از شربت خاکشی و شیر بخورین. اینطوری می تونین با نوشیدن این خاکشی صبح ناشتا به درمان لاغری و زیاد شدن وزن خود کم کم کمک کنین. به باور پزشکان درصورتی که شیر تازه و طبیعی باشه اندازه تاثیرگذاری این نسخه بیشتر می شه، پس آدمایی که به شیر طبیعی دسترسی دارن بهتره از شیر طبیعی و دهاتی استفاده کنن و البته توجه داشته باشن که از سلامت شیر و پاکیزه بودن اون مطمئن شن.

اگه التهاب مجاری ادراری دارین
شاید کمتر کسی درباره خاصیت شفابخش خاکشی در درمان و آرامش التهاب مجاری ادراری و کلیه شنیده باشه. اما در خیلی از متون طب سنتی به این موضوع اشاره شده که به کار گیری خاکشی هنگام بروز التهابای مجاری ادراری و کلیه بسیار موثره، مخصوصا وقتی که فردی گرفتار به مریضی سنگ کلیه است و وجود سنگ در کلیه ایشون موجب بروز التهاباتی در موضع کلیه یا مجاری ادرار ایشون شده. در این حالت نوشیدن روزانه 4 تا 5 لیوان خاکشی که با شیرینی طبیعی مثل سکنجبین شیرین شده باشه بسیار به درد بخور دونسته شده.

منبع : مجله سیب سبز

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *