حتما تا حالا زیاد درمورد بوتاکس شنیدین و شاید حتی خودتون یک یا چند بار تزریق اونو تجربه کرده باشین یا دچار وسوسه تزریق اون شده باشین، یعنی تزریق سمی که در خیلی از موارد به وسیله یه باکتری تولید می شه و بعد از رقیق و ضعیف شدن باعث کنترل حرکت عضلات می شه تا دیگه چروکا کمتر روی پوست جلوه کنن. تزریق این ماده جوون کننده این روزا شایع ترین عمل زیبایی در آمریکاست و در کشور ما هم گسترش بالایی داره تا جایی که در دور و بر مون افراد زیادی رو می شناسیم که از این راه جوونی رو به خود هدیه کردن.تا حالا درمورد بوتاکس زیاد صحبت شده و ما دلمون نمی خواد دوباره همون حرفا رو تکرار کنیم بلکه به دنبال گفتن نکاتی در مورد این ماده جوونی هستیم که شاید کمتر جایی شنیده باشین.

: این چیزای بوتاکس رو کسی نمی گه!

به چه دلیل بوتاکس بهترین راه س؟

تزریق بوتاکس روش سریع و موثری واسه رفع چروکه زمان شروع اثر بوتاکس بین ۴تا۷ روزه.مدت تزریق اون بین ۱۰ تا۲۰ دقیقه زمان میبره و می تونین بعد از تزریق سریع به سر کار خود برگردین،حتی در بیشتر مواقع هنگام خروج کمتر کسی متوجه تزریقا می شه.

اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۴ تا ۶ ماه زمان میبره. اگه هر۳ ماه به مدت یه سال تزریق بوتاکس انجام شه، کم کم فواصل تزریقای بعدی بیشتر می شه، یعنی با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانی تری بدست میاد.

اگه بوتاکس رو فرد غیرمتخصص تزریق کنه…

مشکلات پس از تزریق بوتاکس معمولا به دلیل اشتباهات در تزریق کردن ایجاد می شه. مثلا اگه بوتاکس در نقاط درست تزریق نشه یا دوز دارو مناسب نباشه و زیادتر از اندازه تزریق شه، دارو بسیار رقیق شده باشه و پخش شه یا نقاطی که تزریق می شه فشار و ماساژ داده شه یا اگه از داروهای تقلبی و غیر استاندارد استفاده شه و تزریق به وسیله افراد غیر متخصص و در مکانای ناجور مثل آرایشگاها انجام بشه، احتمال ایجاد آسیب زیاد میشه و اگه نه بوتاکس به خودی خود کارایی بسیار خوبی داره و آسیب چندانی نداره. اگه هم آسیب ای داشته باشه مثلا دلیل سردرد گذرا و نشونه هایی مثل سرماخوردگی بعد از تزریق می شه یا یه مقدار افتادگی پلک میده که این مشکلات گذراست و خطرناک نیس. البته یادتون نره افتادگی پلک ممکنه به دلیل نبود مهارت کافی پزشکی در تزریق هم پیش بیاد.

شکلای جور واجور بوتاکسای (دیسپورت) موجود در بازار کشورمون از کشور انگلیس، کره و کاناداست اما بوتاکسای نوع کانادایی مورد تایید وزارت بهداشت نیس چون که این نوع بوتاکس در واقع ساخت کشور چینه و در بعضی بیماران دلیل ایجاد مشکلات آلرژی می شه. این نوع بوتاکسا نه فقط کیفیت بسیار پایینی دارن بلکه قیمت پایینی هم دارن و به خاطر همین بدیش اینه بعضی پزشکان با خریداری بوتاکس چینی ارزون قیمت هزینه های بالایی رو از بیماران و افراد علاقه مند به تزریق بوتاکس دریافت می کنن.

خطوط اخم ۲نوع هستن

نوع ثابت: که در حالت آرامش هم هست. این خط با زدن بوتاکس به تنهایی از بین نمی ره و احتیاج به تزریق فیلر داره.

نوع حرکتی: یعنی در آرامش وجود نداره، این نوع با زدن بوتاکس و جلوگیری از انجام اخم به طور کامل از بین میره.

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوعه؟

۱. اگه فرد مریضی مشکلات انعقادی داشته باشه.

۲. به کار گیری داروهای ضد بستن خون

۳. دوران حاملگی

۴. سن کمتر از ۱۸ سال و هم اینکه سن بالاتر از ۷۵ سال

۵. مریضی ام اس ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و مشکل کلیه

۶. بیماریای قلبی و عروقی زیاد

۷. ضعف ایمنی یا کسائی که عفونت فعال دارن.

۸. واکسیناسیون در ۲ هفته گذشته

۹. کسائی که بدون دلیل مشخص گرفتار به مریضی فلج عضلانی هستن.

بعد از بوتاکس ممکنه این عارضه ها سراغ شما بیان

۱ صورت تون بی حرکت می ماندو مانند یه ربات هستین؟ این در نتیجه دوز نادرست بوتاکسه و احساس راحتی ندارین.

۲ ابروهای قوسی غیر طبیعی رو به بالا که همیشه نگاه متعجبانه رو به صورت تون میده و ممکنه چین و چروک های غیر طبیعی در دور و بر ابروها به وجود بیاد. همه اینا وقتی اتفاق می افته که تزریق بوتاکس درست انجام نشه.

۳ افتادگی پلک که بسیار رایجه وقتی ابرو پژمرده می شه پلک احساس سنگینی می کنه، هر چند این آسیب موقتیه اما احساس ترس رو درکسی که بوتاکس تزریق کرده به وجود می آورد.

۴ اگه دوز بوتاکس زیادتر از اندازه باشه مخصوصا در قسمت عضله، احساس می شه که پیشونی سنگین شده و چهره شما اخمو و دپرس دیده می شه.

۵ مسمومیت غذایی زیاد هم می تونه بوجود بیاد و از چند ساعت تا چند هفته بعد از تزریق ادامه داشته باشه، یعنی از وقتی که سم بوتاکس اثر می کنه دوبینی،تاری دید، ازدست دادن صدا و کنترل مثانه ایجاد می شه.

۶ سوزن سوزن شدن یا کبودی در محل تزریق.

۷ دیگر مشکلات جانبی مثل سردرد، درد صورت، سرخی صورت و حالت تهوع.

بوتاکس افسردگی می آورد؟

محققان فهمیدن تزریق بوتاکس در دور و بر چشم لبخند افراد رو تحت تاثیر قرار میده و اینجور انگار گویی این افراد اصلا نمی خندن و اگه این رو در نظر بگیریم که شادی و خوشحالی از درون ماست و خندیدن جلوه خارجی می تونه در خوب جلوه کردن و شادی بخشی ما اثر داشته باشه پس میشه گفت انجام بوتاکس به هر چی بیشتر دپرس شدن کمک می کنه.

محققان اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین این تحقیقات خود به این نتیجه رسیدن که اشخاصی که در ناحیه چشم نسبت به دیگر قسمتای خود بوتاکس انجام میدن نسبت به بقیه دپرس تر هستن و کمتر احساس شادی می کنن، در واقع آدمایی که در ناحیه دور چشم بوتاکس انجام میدن، نمی تونن تا مدت بسیاری احساسات خود رو نشون بدن و همین دلیل افسردگی اونا می شه.

یه درمان جدید با بوتاکس

تا الان از تزریق بوتاکس در رفع موقت چین و چروک صورت، درمان اسپاسمای گردن، میگرن ودرمان بعضی از مشکلات ماهیچه های چشم استفاده شده و حالا بهتره بالا بردن سینه رو هم به این لیست اضافه کنین. با تزریق بوتاکس به ماهیچه های کوچیک قفسه صدری میشه به برگشت ماهیچه های سینه و درمان افتادگی اونا کمک کرد. البته باید بدونین که این در حد یه نظریه س و هنوز انجام اون تصویب و تایید پایانی نشده.

مدت دووم این تغییر ۳ تا ۴ ماهه. هزینه ای که این روش درمان جدید به دنبال داره در آمریکا هزار تا۲ هزار دلار تخمین زده شده. باید گفت فارغ از هزینه و زمان دووم این روش درمانی به دلیل پیچیدگی روش کار باید بررسیای بیشتری در این مورد انجام بشه و بعدا به مرحله اجرا در بیاد.

منبع:سلامت ایرانیان

منبع : ایران مطلب

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *