: عید دیدنی یا دید و بازدید نوروزی یکی از رسم و رسومات عید نوروزه که میان 13 روز این عید انجام میشه.رسمه که افراد اول بزرگان فامیل رو دید و بازدید کنن و بعد به عید دیدنی با کوچکترها برن.البته این وسط بعضی آدما به دید و بازدید بزرگانی مثل افراد علمی و بالا مقام میرن.چند نکته س که باید اونا رو عید نوروز رعایت کنیم.

دست دادن

در عید وقتی به مهمانی می رید، اگه موقع دست دادن، دست میزبان رو سفت فشار بدین، یعنی با قدرت تموم اومدم تا نصف میوه هاتون رو بخورم و اگه دست میزبان رو خیلی شل و بی حال بگیرین، یعنی انرژی ام تموم شده و به عشق آجیل مخصوصا پسته و بادام خدمت رسیدم! پس تلاش کنین عادی دست بدین. پس اگه کسی به خونه شما اومد و دستتون رو سفت یا شل فشار داد، تلاش کنین بر اعصاب خود مسلط باشین!

عید دیدنی

زمان عید دیدنی در قدیم از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدظهر بود اما الان نباید قبل از ساعت ۵ عصر به عید دیدنی رفت؛ چون افراد عموما تا ساعت یه بعدظهر خواب هستن، تا ساعت ۲ صبحونه می خورن و تا خونه رو مرتب کنن و آماده پذیرایی از مهمونا شن ساعت ۵ شده. اگه شب می خواین به عید دیدنی برید ساعت ۱۰ شب تا ۳ صبح فرصت مناسبیه؛ چون در این ساعات مردم عموما بیدار هستن و می تونین مطمئن باشین که مزاحم استراحت کسی نیستین!

زمان استاندارد واسه عید دیدنی

زمان استاندارد واسه عید دیدنی نیم ساعته؛ اما اگه بعد از نیم ساعت احساس کردین که میزبان بازم با جون و دل در حال پذیرایی از شما هستش می تونین این زمان رو نیم ساعت دیگه هم تمدید کنین؛ اگه بعد از نیم ساعت دوم بازم میزبان با جون و دل به پذیرایی از شما ادامه داد، بدونین که کار به وقت اضافه کشیده شده و باید حتما به میزبان گل بزنین تا کار تموم شه؛ پس ناهار و شام رو در اونجا صرف کنین.

توضیح لازم اینکه این کار باید وقتی صورت بگیره که شما واسه بازدید رفته باشین والا ممکنه فرد مورد نظر دو سه روز بعد تلافی کنه و ناهار و شام به منزل شما بیاد!

چقدر آجیل بخوریم؟!

می دونم، می دونم … این روزا آجیل آنقدرها راحت گیر نمیاد که این جور سوالا رو سوال کنیم؛ اما خدا رو چه دیدیی؟ شاید جایی این توفیق رو به دست آوردید که کاسه ای آجیل جلویتان بودو می تونستید بی حساب و کتاب و بدون ترس از صاحبخانه، تا می توانیدآجیل بخورین؛ در اینصورت تلاش کنین اندازه نگه دارین که اندازه نکوست! خوردن بیشتر از نیم کیلو آجیل در روز یعنی چاقی و چربی و خیلی چیزای دیگه. اگه توفیقی نصیب تون نشد چه بهتر؛ نه به کسی ضرر وارد کردین و نه چربی خونتون بالا رفته.

دیدن بزرگترها…؟!

بعد از تحویل سال نو اولین جایی که معمولا واسه عید دیدنی می رن منزل بزرگترهاه. زوجای جوون معمولا در این جور مواقع شک می کنن که مادر و پدر خودشون بزرگتر هستن یا مادر و پدر همسرشون! در طول صدها سال زندگی بشر هنوز جوابی واسه این معما کشف نشده و مثل سوال «اول مرغ بود یا تخم مرغ» هیچ جوری نمی شه به این سوال جواب داد.

این مسئله پیچیده ترین مسئله در شروع هر سال جدیده که بعضی وقتا باعث قهر و آشتیای باحالی در سال نو می شه. اگه زن و شوهری جوون و کم تجربه هستین حتما مراقب این یه فقره باشین!

مسافرت

تعطیلات عید اونقدر طولانیه که اگه مسافرت نرید حتما دچار افسردگی میشین. روی برنامه های تلویزیون هم اصلا حساب نکنین؛ چون تجربه نشون داده که به کار . مسافرت هم نباید حتما مسافرت خیلی مفصلی باشه؛ بعضی وقتا یه مسافرت کوتاه و یه روزه می تونه به اندازه یه سفر اروپا به آدم سرحالی بده. فقط لطفا مثل بعضیا کلاس الکی نذارین و نگید که مسافرت اروپا خیلی خوش گذشت. این روزا همه فهمیدن که هر دروغی رو نباید باور کرد!

عیدی دادن؟!

عیدی دادن (مخصوصا به کودکان) یکی از سنتای پسندیده ایرانیه؛ به شرط اینکه باعث دلخوری نشه. بدیش اینه این روزا بچه ها همه پولا رو می شناسن و ارزش اونا رو می دونن، پس اگه به کودکی هزار تومانی دادین و اون نگرفت، ناراحت نشید؛ دو هزار تومانی رو به خاطر همین جاها آفریده ان! اگه دو هزار تومانی رو هم نگرفت، بازم ناراحت نشید؛ بچه س دیگه، لطفا پنج هزار تومانی رو امتحان کنین و بعد ده هزار تومانی رو … اما خدا نبخشد پدر و مادری رو که به بچه شون یاد دادن فقط چک پول بگیره!

روبوسی

روبوسی بعد از تحویل سال نو و در دید و بازدیدهای عادی اون، یکی از زیباترین سنتای نوروزیه؛ به شرط اینکه قبل از روبوسی شیرینی نخورده باشین، آب دهن خود رو به طور کامل قورت داده باشیدو موقع روبوسی حرف نزنین تا صادرات نقل و نبات به صورت طرف مقابل انجام قبول نکنه! بعضیا این سوال رو هر سال می پرسن که روبوسی نوروزی دو باره یا سه بار؟! در جواب باید گفت اگه هنگام روبوسی این قوعد رو رعایت کنین حتی چهار بار هم اشکال نداره!

.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *