طراحی سایت Responsive

Responsive design به معنی طراحی یه سایت واسه نمایش مناسب در تموم مرورگرها و دستگاه های احتمالی کاربرانه. در این روش ظاهر سایت با در نظر گرفتن ابعاد صفحه نمایش کاربر تغییر کرده و بقیه بخشا متناسب با اون تنظیم میشه. شاید ۵ سال پیش که اثری از گوشیای موبایل هوشمند، تبلت و گجتای جور واجور نبود احتیاجی به Responsive design احساس نمیشد ولی با ورود مدلا و برنده های جور واجور و استقبال کاربران از این دستگاه ها طراحی سایت هم دچار تغییراتی اساسی و مهم شد.

موبایل

فرق Responsive design و نسخه موبایل

گشت و گذار در اینترنت بوسیله گوشیای همراه نیازمند دسترسی آسون به اطلاعات و سرعت بالای بارگذاری صفحاته. در روش Responsive design کاربران احتیاجی به Zoom کردن در بخش خاصی نداشته و محتوای مورد نظر خود رو خیلی راحت در دسترس دارن. در طراحی سایت Responsive ممکنه شما مجبور به حذف بخشایی از سایت یا صفحات شید. بطور مثال در حالتیکه کاربر گوشی همراه خود رو به شکل عمودی در دست گرفته بهتره سایدبار سایت نشون داده نشه و فضای محدودی که در اختیار دارین رو به محتوای اصلی اختصاص بدین. هم اینکه واسه خوانایی بیشتر مطالب اندازه متن کمی بزرگتر میشه.

نگاهی به آینده در طراحی سایت

Responsive design نه فقط به کاربری سایت شما برابر با دستگاه های امروزی توجه داره بلکه شما رو واسه روبرویی با هر تکنولوژی جدید و هر اندازه صفحه آماده می کنه. کسی به درستی نمیدونه که در سالای پیش رو ابعاد صفحه تصویر گوشیای موبایل و تبلتا بزرگتر می شن یا کوچکتر، حتی ممکنه که استاندارد جدیدی واسه اندازه نمایشگرها معرفی شه.

ساخت یه نرم افزار جداگونه نیازمند بروزرسانی دائمی و ایجاد همخوانی با سیستم عامل گوشیای جور واجور و نسخه های جدید آندروید میشه. اگه اگه طراحی سایت رو برابر با اصول Responsive design انجام بدین چگونگی نمایش اون در سیستمای جور واجور تنها وابسته به اندازه صفحه نمایش کاربر بوده و به شکل جداگونه از نوع سیستم عامل گوشی یا تبلت عمل می کنه.

تاثیر Responsive design بر سئو

به کار گیری این روش تشخیص محتوای سایت واسه موتورهای جستجو رو بسیار راحت کرده و دیگه احتیاجی به بازتولید صفحات سایت نیس، در حالیکه طراحی یه نسخه موبایل واسه سایت شما به معنی کپی کردن مطالب صفحات در آدرسی دیگه و ایجاد محتوای تکراریه.

بررسی چگونگی نمایش سایت در سایزهای جور واجور

اگه می خواید بدونین که سایت شما چقدر کارایی داشته و یا نکات مربوط به Responsive design در اون رعایت شده می تونین با مراجعه به صفحه Responsive Design Test و وارد کردن نشانی مورد نظر چگونگی نمایش اونو در سایزهای جور واجور بررسی و مقایسه کنین.