reCAPTCHA چیه؟

reCAPTCHA یا همون ریکپچا یه سرویس رایگان کپچا واسه ایجاد نسخه های دیجیتالی از کتاب، روزنامه و برنامه های رادیویی قدیمیه. همونطور که در مقاله ای با عنوان کپچا چیه و چه کاربرده هایی داره هم گفتیم، CAPTCHA برنامه ای واسه تشخیص آدم از روبات در فضای اینترنته و معمولا در فرمای ثبت نام یا بخش نظرات بکار گرفته میشه. با در نظر گرفتن افزایش تعداد اسپمرها در سالای گذشته، به کار گیری CAPTCHA تقریبا واسه هر سایتی به چیزی لازم تبدیل شده و هر روز جایگاه خود رو محکمتر از قبل می کنه. در این مقاله به بررسی فرق reCAPTCHA و CAPTCHA پرداخته و تشکیل این ایده ساده ولی بسیار کاربردی رو تقدیم حضورتون می کنیم.

چگونگی ساخت کد reCAPTCHA

واسه دسترسی به کاربران بیشتر و به کار گیری منابع انسانی رایگان در اینترنت، reCAPTCHA نیازمند همکاری وبمسترانه. این پروژه که الان به وسیله گوگل مدیریت میشه امکاناتی رو واسه گذاشتن سیستم reCAPTCHA مجانی در سایتای اینترنتی ارائه کرده.

اگه شما صاحب یه سایت هستین و با اسپمرها مشکل دارین می تونین با قرار دادن reCAPTCHA روی سایت، هم به مقابله با اسپمرها در سایت خود پرداخته و هم در این پروژه شرکت داشته باشین. گوگل افزونه های رایگانی رو واسه سیستمای مدیریت محتوای پراستفاده مانند وردپرس منتشر کرده تا شما بدون نیاز به علم کدنویسی بتونین از امکانات reCAPTCHA استفاده کنین.

اسپم

واسه دریافت کد مورد نظر می تونین به صفحه Get reCAPTCHA مراجعه کرده و در اون عضو شید.

سخن پایانی

اینجور ایده ای ما رو به فکر میندازه که به چه دلیل از اون واسه کتابای فارسی و ایجاد نسخه های دیجیتالی در ایران استفاده نکنیم. راه اندازی این پروژه واسه زبون فارسی نیازمند پشتیبانی دولتی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشوره که با امید به اینکه توجهی خاص به اون بشه چون نتیجه های به کار گیری reCAPTCHA میتونه از نظر مالی و فرهنگی بسیار سود رسون باشه. البته حضور سیستمای فارسی مانند کپچافا ما رو امیدوار به راه اندازی پروژه ریکپچا در ایران میکنه که بدیش اینه سایت مربوط به کپچافا در زمان نوشتن این مقاله در دسترس نبود! اگه شمام ایده یا راه حلی واسه به کار گیری این سیستم و امکانات اون تو ذهن دارین در بخش نظرات همین مقاله با و بقیه دوستان به اشتراک بذارین.

راه حل