Long Scrolling یا پیمایش طولانی

یکی از راه های طراحی که در سال ۲۰۱۶ طراحان سایت واسه به کار گیری اون در طراحی سایتا نسبت به اون تمایل و گرایش نشون دادن به کار گیری پیمایش طولانی یا Long Scrolling هستش.

طراحی سایتا با پیمایش طولانی روز به روز در حال زیاد شدنه و امروزه خیلی از سایتا از این روش طراحی استفاده می کنن.قابلیتا و فایده هایی که پیمایش طولانی در اختیار کاربر قرار میده،علاوه بر زیبایی و جذابیتای چشمی باعث افزایش محبوبیت سایت و به دنبال اون افزایش به کار گیری پیمایش طولانی در طراحی سایتا شده.

ایده

  • توانایی نمایش خوب در صفحات موبایل و تبلت و راحتی کار کردن با نمایشگرهای لمسی
  • موبایل

  • پتانسیل بیشتر واسه داستان سرایی واسه تعامل بیشتر با کاربران (سایت می تونه خواننده رو بهتر همراه خود کنه)
  • توانایی حرکت کردن در صفحات به روشی راحت تر واسه کاربران
  • ایجاد رقابت واسه کاربر واسه دیدن پایان پیمایش و افزایش جذابیت سایت

روشای موثر واسه به کار گیری پیمایش طولانی

۱. یه نشونه چشمی در نظر بگیرین

یه نشونه کوچیک مانند یه فلش کوچیک در انتهای صفحه و یا حتی یه نوشته مانند به پایین اسکرول کنین” بیننده رو متوجه می کنه که قراره بیشتر مطالب سایت به صورت پشت هم از مقابل چشمانش بگذره.

۲. صفحه نمایش به عنوان صفحه سایت

اسکرول کردن به معنی مقابله با فرمت صفحه به صفحه نیس بلکه به بازسازی اون اشاره داره.هر صفحه نمایش رو مثل یه صفحه سایت در نظر بگیرین.هر چند صفحه سایت رو به عنوان یه بسته در نظر بگیرین و از تم زمینه،تصویر زمینه و حتی بعضی وقتا از CTA برابر استفاده کنین.این روند باعث می شه که سایت منظم باشه و به مخاطب در درک طرز کار کردن با سایت کمک می کنه.

واسه سایتایی که صفحات کمی دارن بهتره به جای به کار گیری longscroll از scrollactivated navigation استفاده کنن که در این روش کاربران به جای کلیک کردن،با اسکرول کردن صفحات بعدی رو مشاهده می کنن.از انیمیشن و افکتای هوشمندانه واسه حرکت در بین صفحات استفاده کنین تا جذابیت بیشتری واسه مخاطب بسازین.

۳. به کار گیری  Sticky Navigation  و  Jumpto

یکی از بزرگترین ریسکای پیمایش طولانی،و هم اینکه یکی از مهم ترین خطرهایی که سایتایی که از پیمایش طولانی استفاده می کنن رو تهدید می کنه،دچار سردرگرمی شدن کاربر و ایجاد بی نظمی در سایته.ممکنه بازدید کننده در صفحه ای از سایت راه خود رو گم کنه و یا اطلاع نداشته باشه که در کجا قرار گرفته.راه حل این مسئله به کار گیری Sticky Navigation است. Sticky Navigationمنوییه که در جایی ثابت در بین تموم صفحات قرار میگیره و به کاربر این امکان رو میده تا به صفحه دلخواه خود بره.به کار گیری Jumpto  هم دست کم واسه پرش به صفحه ابتدایی یه ضرورت حساب می شه.

راه حل

به کار گیری انیمیشنایی که با اسکرول کردن فعال می شن باعث ایجاد جذابیت چشمی و سرگرمی کاربر می شه و ذهن اونو درگیر می کنه.به کار گیری انیمیشنایی که با اسکرول کردن فعال می شن اثرات بد اسکرول کردن رو نابود می کنه و باعث ایجاد تجربه ای شیرین واسه کاربر می شه.علاوه بر اینکه به کار گیری Scrolltriggered Animations باعث افزایش جذابیت چشمی واسه کاربر می شن،واسه مخاطب سوالی با مضمون در مرحله بعد چه اتفاقی میفته؟ بوجود میاره که همین مسئله می تونه به شما کمک کنه تا محتوای سایت رو مشابه یه بازی با روند  دلیل و معلولی طراحی کنین.

در آخر نمونه ای از سایتایی که به روش پیمایش طولانی طراحی شدن واسه شما آوردیم.سایت روغن پالم هم یکی از نمونه هاییه که شرکت با به کار گیری راه پیمایش طولانی طراحی کرده و در جشنواره وب و موبایل ایران در سال ۱۳۹۴ برنده جایزه بهترین سایت از نگاه مردم در بخش محیط زیست شده. در طراحی سایت سایت ما هم از پیمایش طولانی استفاده شده.

محیط زیست

طراحی سایت هواداری والیبال

والیبال

طراحی سایت روغن پالم

طراحی سایت صندوق نوآوری و شکوفایی

از راه بخش نظرات سایتای خوبی که از این فوت وفن استفاده کردن رو به ما معرفی کنین، منتظریم!