:  

 نباید در به کار گیری لایه بردارها دچار زیاده روی شید‎

خطاهایی که پوست رو پیر می کنن

هممون تلاش می کنیم که پوست سالم و زیبایی داشته باشین و تموم توان خود رو در مقابله با چین و چروک، لکه های قهوه ای، خطوط دور چشم و چیزای دیگه ای به جز اینا به کار می گیریم.

اما بعضی وقتا در این راه خطاهایی مرتکب میشیم که نتیجه عکس داده و منتهی به پیری زودرس پوست می شن. در این مطلب شما رو بیشتر با این خطاها آشنا می کنیم.

درسته که لایه بردارها باعث تمیزی و رفع آلودگیای پوست می شن، اما نباید در این کار دچار زیاده روی شید، چون باعث از بین رفتن لایه طبیعی محافظ پوست می شه و اینطوری پوست حساس و ضعیف شده و در برابر پیری قرار میگیره.

به کار گیری لایه بردار مناسب به نوع پوست بستگی داره. بین به کار گیری اونا نباید پوست رو با فشار زیادی بسابید. بهتره به یه بار لایه برداری در هفته اکتفا کنین. باید بدونین که لایه برداری باعث می شه که کرمای دیگه تا عمق بیشتری در پوست نفوذ کنن. پس لازمه که نوع اون خوب و با مشورت دکتر انتخاب شه.

این کارا پوست تون رو سریع پیر میکنه

شستشوی زیاد پوست

بعضی از شویندها و ژلا ، لایه چربی طبیعی پوست رو از بین می برن. در واقع شستشوی زیاد پوست باعث آسیب پذیرتر شدن اون می شه. اگه مشاهده کردین که شوینده ای باعث خشک و کشیده شدن پوست تون می شه، نشون میده مناسب نیس.

بهتره با پیشنهاد دکتر صابونی شامل روغنای گیاهی مانند روغن زیتون و روغن بادام انتخاب کنین.می تونین صابون رو در آب حل کرده و محلول رو به صورت ضربه ای و آروم به پوست بزنین. بعد از شستشو هم بدون این دست اون دست کردن کرم مرطوب کننده بزنین تا از تبخیر رطوبت اون جلوگیری شه.

انتخاب نادرست کرم ضدچروک

مانند هر نوع کرم دیگری، کرم ضدچروک هم باید با دقت استفاده شه. نوع این کرم باید متناسب با نیاز پوست و جنس اون انتخاب شه. قبل از هر چیزی، کرم ضدچروک باید با اثرات اشعه های ماورای بنفش خورشید مقابله کنه. البته یادتون باشه اگه قرار باشه که فقط یه کرم ضدچروک انتخاب کنیم، حتما کرم ضدآفتاب هستش، چون بیشترین تاثیر رو در پیشگیری از بروز چین و چروک به وجود اومده به وسیله نور آفتاب داره.

در قدم بعدی لازمه که حدود سن سی سالگی کرم ضدچروک مخصوص پوست خودتون رو جفت و جور کنین که به صورت کرم یا سرم هست. بهتره کرم ضدچروک رو به صورت مایل به سمت بالا و قسمت خارجی صورت بزنین. حواستون باشه که بین زدن کرم روی صورتتون چین ایجاد نکنین. از حرکات ملایم ضربه ای واسه جذب کرم استفاده کنین. این کار باعث تحریک عضلات صورت می شه.

پیشنهاد می کنیم پلک بالا، گوشا، گردن و کناره گونه ها رو یادتون نره.اگه امکانش رو دارین به کرم ضدچروک تون چند قطره روغن گل سرخ یا آرگان اضافه کنین تا بدون چرب شدن پوستتون تاثیر اون بیشتر شه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بعضی از کرمای ضدچروک شامل اسیدهای میوه (AHA) هستن که باعث زنده کردن سلولای پوست می شن.

میشه از این کرما بدون نگرانی واسه پوستای چرب استفاده کرد، اما این کرما ممکنه باعث تحریک و قرمزی پوستای خشک شن. در این صورت از کرمی استفاده کنین که اندازه AHA اون بیشتر از ۸ درصد نباشه.

آفتاب یکی از اولین عوامل بروز چین و چروک و لک پوستیه‎

به کار گیری مواد آرایشی قدیمی

لوازم آرایشی – بهداشتی هم تاریخ مصرف دارن. تاریخ انقضای این اجناس بعد از باز شدن واسه هر محصول زمان مشخصی داره. اینطوری که واسه اجناس مایع مانند شیرپاک کن، ریمل، کرم پودرهای مایع، ضدآفتاب و چیزای دیگه ای به جز اینا به مدت ۶ تا ۹ ماه، واسه اجناس جامد مانند رژ لب یه سال و واسه عطر، لاک ناخن یا پودرها (مثل پنکیک) سه سال در نظر گرفته شده. بعد از این محدوده وقتی کالاهایی که استفاده می کنین شامل اندازه زیادی باکتری هستن و تاثیر خود رو از دست میدن.

کارشناسان بخش زیبایی فکر می کنن با اینکه هر محصول زیبایی به دلیل داشتن مواد نگهدارنده ، مدت زمان طولانی بدون میکروب قابل نگهداری و استفاده س، اما گذشت زمان باعث می شه که کیفیت اون دچار افت شه. پس بهتره تاریخ انقضا رو مخصوصا در کالاهایی مانند کرم ضدآفتاب جدی بگیرین.

نبود به کار گیری کرم مرطوب کننده

هیچ وقت کرم مرطوب کننده صورت و بدن تون رو یادتون نره. روزانه پوستتون رو با این کرم مرطوب کنین و حدود یک و نیم لیتر آب بخورین. این کار باعث می شه که دیرتر کارتون به به کار گیری کرم ضدچروک بکشه، چون پوست نرم و مرطوب، کمتر و دیرتر دچار چین و چروک می شه.

کارشناسان پیشنهاد می کنن از کرمای پر از اسیدهای چرب استفاده کنین. هم اینکه می تونین از کرمای براساس اسیدهیالورونیک یا آلوئه ورا استفاده کنین که مانند یه اسفنج، آب رو جذب می کنن.

پاک نکردن آرایش

تا می تونین کمتر آرایش کنین و مخصوصا در پاک کردن درست اون تلاش کنین، چون یکی از عواملی که باعث پیری زودتر از موعد معمولی پوست می شه پاک نکردن آرایش قبل از خوابه. درزمان خواب شب، ترکیبات مواد آرایشی وارد پوست می شه و اثرات داغون کننده ای روی سلولا می ذارن. پیشنهاد می کنیم صبح هم با یه پنبه آغشته به آب پاک کننده میسلار پوست خود رو تمیز کنین تا آلودگیای اون از بین بره و واسه به کار گیری کرم ضدآفتاب یا مرطوب کننده آماده باشه.

تمیز نکردن قلموهای آرایشی

قلموهای آرایشی می تونن به لونه باکتریا تبدیل شن. پس بهتره هر ماه یه مرتبه اونا رو با شامپو شسته و آب بکشین.

یادتون باشه که لوازم آرایشی بهداشتی خود رو به کسی قرض ندین و از لوازم افراد دیگه استفاده نکنین، چون پوست به میکروبای مخصوص خود عادت می کنه، اما به میکروبای پوست بقیه عکس العمل نشون میده.

به کار گیری روغنای مینرال در پوستای چرب

روغنای مینرال باعث شدید شدن اندازه سبوم می شن. این روغنا در بعضی کرما یا ترکیبات روغنی مانند وازلین وجود دارن. اگه پوست چربی دارین، بهتره از روغنای گیاهی مانند روغن آرگان، روغن زیتون یا روغن آواکادو استفاده کنین، چون اینا منافذ پوست رو بسته نمی کنن. کلا نباید از اجناس بسیار چرب استفاده کنین.

خوب نخوابیدن

کم خوابی تاثیر خود رو روی صورت میذاره. آدمایی که کم می خوابن دچار تیرگی پوست، گودی زیر چشم و رنگ پریدگی می شن. واسه مقابله با این مسائل و پیشگیری از پیری زودتر از موعد معمولی پوست باید هر شب ۷ تا ۸ ساعت در محیطی آروم، تاریک و با دمای مناسب بخوابین.

به نظر بعضی کارشناسان میشه با ماساژ، گودی پای چشم رو کم کرد. اینطوری که با انگشتا زیر چشما رو به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه بمالید. کاهش گودی و تیرگی زیر چشما به بهداشت زندگی فردی هم بستگی داره. واسه این کار باید از مصرف موادغذایی چرب، شیرین، شور، نوشیدن الکل و هم اینکه دیرشام خوردن دوری کنین. مصرف میوه های قرمز مخصوصا انگور قرمز واسه کاهش گودی زیر چشم خوبه.

نبود به کار گیری کرم ضدآفتاب

واسه مقابله با پیری پوست، از اون در برابر نور خورشید مراقبت کنین. به کار گیری کرم ضدآفتاب حتی تو روزهایی که هوا ابریه لازمه، چون ابرها نمی تونن مانع از رسیدن اشعه های ماورای بنفش به زمین و پوست ما شن. یادتون باشه که علاوه بر پوست صورت، کرم ضدآفتاب رو به گردن و دست هاتون هم بزنین. آفتاب یکی از اولین عوامل بروز چین و چروک و لک پوستیه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *