: خطر زیاد واسه کبد با این 8 کار

کبد بزرگترین بخش بدنه و مسئولیتای بسیار مهمی هم داره:تصفیه کردن خون بدن، پردازش کردن مواد مغذی، کمک به مقابله با عفونت و خیلی کارای دیگه. اما همه اینا نشون میده کبدتون از چندین ناحیه آسیب پذیره. اگه کبد آسیب ببینه، ممکنه زخم ( سیروز ) برداره که در آخر ممکنه منتهی به از دست دادن کبد یا سرطان شه.
با اینکه مردم فکر می کنن آسیب به کبد بیشتر به خاطر به کار گیری الکله اما عوامل دیگری هم مقصر هستن. سطح سلامت، داروها و عادتای سبک زندگی، ممکنه باعث شن کبدتون دچار آسیب شه. اما واسه سالم نگه داشتن این بخش حیاتی چه کاری می تونیم انجام بدیم.

کارای اشتباهی که در سلامت کبد موثر هستن

چاقی

چاقی در مریضی کبد غیرالکلی نقش اجرا می کنه. بدیش اینه این نوع از مریضی کبدی خیلیا رو درگیر خود کرده. این مشکل، وقتی پیش میاد که مقدار زیادی سلول چربی در کبد ذخیره می شه. با اینکه پزشکان دقیق نمی دونن چی باعث مریضی کبد غیرالکلی می شه اما این شرایط با مشکلات متابولیک (سوخت و سازفشار خون بالا و سطح بالای تری گلیسیرید هم در ارتباطه.
وقتی سلولای کبد، چربی زیادی پیدا می کنن ممکنه سیروز و مشکل کبد اتفاق بیفته. افراد در سن 40 و 50 سالگی هم ممکنه دچار مریضی کبد غیرالکلی شن، حتی تحقیقات این مشکل رو در نوجوونان چاق هم تشخیص داده.

نوشابه

نوشابه های پر از قند، یکی از عوامل چاقی هستن و از این رو تعجبی نداره که واسه سلامت کبد هم مناسب نباشن. تحقیقات نشون داده آدمایی که روزانه یه یا دو نوشیدنی شیرین استفاده می کنن نسبت به آدمایی که نوشیدنی شیرین استفاده نمی کنن بیشتر در خطر کبد چرب قرار دارن. این خطر در بین آدمایی که همین حالا هم از مشکل چاقی و اضافه وزن رنج می برن بالاتره. در نتیجه کاهش خوردن نوشابه و نوشیدنیای شیرین می تونه هم در کاهش وزن کمکتون کنه و هم در سلامت کبدتون.

: این کارهاا واسه سلامت کبد خطرناکه

مریضی کبد

استامینوفن
استامینوفن بدون نسخه به عنوان تیلنول و با نسخه به عنوان ویکودین یا پرکوست فروخته می شه. استامینوفن در دوز بالا می تونه باعث مشکل کبدی و حتی مرگ شه. اگه اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) استامینوفن سریع درمان شه، شانس نجات پیدا کردن از اون زیاده اما تا جای ممکن باید از این حالت پیشگیری شه.هیچوقت زیادتر از اندازه پیشنهاد شده استامینوفن استفاده نکنین و هم اینکه مطمئن شید بیشتر از یه دارو که شامل این مواده رو مصرف نکنین.
استامینوفن در داروهای زیادی به کار برده می شه که شامل خیلی از داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی است.
دیگه داروها

علاوه بر استامینوفن، دیگه داروها هم ممکنه به کبدتون آسیب برسانند. مثلا استفاده دراز مدت از استروئیدهای آنابولیک (هورمونای مردونه که بعضی ورزشکاران واسه افزایش کارکرد ورزشی شون استفاده می کنن) با افزایش خطر دچار شدن به مریضی کبدی در رابطه هستن. مواد غیرقانونی از جمله هروئین و کوکائین هم می تونن به کبد آسیب بزنن.
نبود سوء مصرف مواد به دلایل بسیاری لازمه، چه قانونی باشن و چه غیر قانونی. اگه متوجه نشونه های آسیب کبدی شدید ( از جمله زردی، تیرگی ادرار و یا درد در شکم ) با دکتر خود درباره داروهایی که استفاده می کنین با اون صحبت کنین.

هپاتیت

هپاتیت های طولانی B و C از عوامل اصلی سرطان کبد در سراسر دنیا هستن. هپاتیت C از راه خون آلوده پخش می شه. این یعنی ممکنه یه فرد به خاطر به کار گیری سوزن مشترک، نزدیکی بدون به کار گیری مراقبت و انتقال خون دچار این مشکل شه. هپاتیت طولانی C الان با دارو درمان می شه اما باید سریع تشخیص داده شه. معمولا به این مریضی قاتل خاموش می گن چون بیشتر افراد نمی دونن گرفتار به هپاتیت هستن و ممکنه مریضی پیشرفت کنه و تبدیل به سیروز یا سرطان کبد و مشکل کبد شه. راه حل اون تشخیص و درمان سریع است.
هپاتیت B هم می تونه از راه خون آلوده پخش شه. اما این نوع هپاتیت کمتر دیده می شه، چون واکسن اون هست و خیلی از کودکان اونو استفاده می کنن.

بیماریای ژنتیکی

ژنتیک هم می تونه در سلامت کبد نقش آفرینی کنه و خیلی از مشکلات ارثی ممکنه منتهی به مریضی کبدی شن. مثلا مریضی ارثی هموکروماتوز می تونه باعث انباشته شدن آهن در بدن شه که ممکنه باعث سیروز و در آخر مشکل کبد شه. یکی از موارد کمتر شایع، مریضی ویلسون است که منتهی به انباشته شدن مس در بدن می شه. این مریضی نه فقط به کبد آسیب میرسونه بلکه به مغز و دیگه ارگانا هم آسیب می زنه.
حالا خوبیش اینه هر دو حالت قابل درمان هستن، واسه هموکروماتوز سطح آهن بدن با حذف مرتب خون از بدن کاهش داده می شه. واسه مریضی ویلسون هم داروهایی هست که مس رو حذف می کنه.
بیماریای خودایمنی

بعضی از بیماریای خودایمنی هم می تونن روی سلامت کبد تاثیر بذارن. وقتی سیستم ایمنی خود بدن، به اشتباه کبد رو مورد حمله قرار میده می گن که فرد گرفتار به هپاتیت خودایمنیه. هیچکی نمی دونه که به چه دلیل بدن علیه خود می شه اما ممکنه عوامل ژنتیکی در اون نقش دارا باشن. این مریضی بیشتر در زنان و در آدمایی که از دیگر بیماریای خودایمنی رنج می برن بیشتر شایعه. سیروز صفرای اولیه، دیگه مریضی خودایمنیه که معمولا خانوما دچارش می شن.
هر دو مشکل، در صورت درمان نشدن ممکنه منتهی به سیروز و مشکل کبدی شه. با اینکه علاجی واسه این دو مریضی موجود نیس اما درمان می تونه شما رو سالم نگه داره. تا وقتی که همه چیز رو تحتِ کنترل داشته باشین می تونین زندگی عادی داشته باشین.
سیگار کشیدن

اینم یه دلیل دیگه واسه ترک سیگار:سیگار می تونه خطر سرطان و سیروز کبد رو با هم زیاد کنه. مواد شیمیایی سمی در تنباکوی سیگار می تونن باعث التهاب و در آخر سیروز شن. سیگار کشیدن هم اینکه تولید سیتوکین رو زیاد می کنه، ماده شیمیایی که التهاب و آسیب وارد شده با کبد رو زیاد می کنه. یه نگرانی دیگه:در افراد گرفتار به هپاتیت B و C سیگار کشیدن باعث افزایش کارسینوم هپاتوسلولار می شه که یه نوع سرطان کبد است.

این کارهاا واسه سلامت کبد خطرناکه

4.718
منبع : سلامت نیوز-/ ر

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *