:  

این کارا موهاتون رو می کُشد

از طرف دیگه مویی که زیاد در برابر مواد دکلره قرار گرفته باشه به اصطلاح آرایشگرها می سوزد، یعنی مثل آدامس کش میاد. باید گفت وقتی مو این حالت رو پیدا می کنه دیگه به طور کامل از بین رفته و با هیچ روشی دوباره زنده نمیشه.

خانوما اهمیت زیادی به موهای شون میدن، اما بعضی وقتا همین اهمیت زیاد دادن می تونه باعث دردسر شه چون که اونقدر به سراغ خدمات جور واجور مربوط به مو مثل کراتینه ،ویتامینه، دکلره و… می رن که موها آسیب می بینن، همه موهای قشنگ تر میخوان ولی بعضی از زیاده روی و تفریطا اثر نامطلوبی در بر داره.

_ موقتی تر از اون هستش که فکر می کنین

 

کراتینه کردن

وقتی که آرایشگرها و مدیران سالنای زیبایی درباره لطافت و صافی موهاتون بعد از کراتینه کردن و زود حالت گرفتن اونا صحبت می کنن بیشتر خانوما واسه این کار داوطلب می شن. شاید تنها دلیلی که بعضی خانوما از کراتینه کردن موهاشون بیخیال میشن هزینه بالای این عمل باشه. البته معمولا بسته به مناطق جور واجور شهر و جنس، پرپشتی یا کم پشتی و طول موهاتون قیمتا حسابی فرق داره. از اونجا که آرایشگرها قیمت بالای کراتینه کردن رو بالا بودن قیمت مواد اولیه اون می دونن خیلی از خانوما در این تله می افتن. اما علاوه بر قیمت بالا این کار عواقبی هم داره که بهتره قبل از امتحان اونو بدونین.

مواد کراتینه به ریه ها شدیدا آسیب می رسونن و فرد رو مستعد بدخیمیای ریه می کنن. البته نگفته نمونه که ذات مواد شیمیایی به کار رفته در این روند هم سرطانزاست.

متخصص چه میگه؟

 

صافی موها کوتاه مدته

پروتئینایی روی مو هست که به صورت رشته های گرد دور هم می پیچند. این پروتئینا که کراتین نام دارن بر اثر کارای آرایشگری مثل رنگ و دکلره یا حتی به کار گیری دستگاه های حالت دهنده داغ مثل اتو و سشوار آسیب می بینن، یعنی این رشته های در هم گره خورده می شکنن و در نتیجه صافی خود رو از دست میدن، حالا آرایشگر می خواد با کراتینه کردن این آسیب دیدگیا رو جبران کنه اما در واقع این صافی و نرمی یه اثر به طور کامل موقتیه چراکه این رشته های پروتئین خشک شده فقط واسه کوتاه مدت به هم چسبونده می شه و اصلا درمان قطعی نیس چون که مویی که سوخته یا آسیب فیزیکی دیده دیگه اصلا قابل بازسازی نیس و کراتینه مانند بند زدن چینی شکسته س.

_ موهاتون واسه همیشه می میره

دکلره

جادوی رنگای بلوند یا روشن و حتی مش وای لایت بعضی وقتا خیلی از خانوما رو وسوسه می کنه سراغ دکلره برن. دکلره یا دکلراسیون به زبون ساده یعنی برداشتن رنگ مو که مخلوطیه از پودر دکلره و اکسیدان ۱۲ که روی سر میزنن و نتیجه اون پراکنده شدن و خارج کردن رنگدانهای طبیعی مو از ساختمون موست. اگه بخوایم موی طبیعی رو بیشتر از ۴ درجه روشن کنیم، اول باید موها رو دکلره کرده و بعد از اون رنگ انتخابی رو استفاده کنیم.

متخصص چه میگه؟

این مو هیچوقت درمان نمیشه

وقتی مو رو دکلره می کنن مو دچار آسیب شیمیایی می شه چون بافت طبیعی از بین میره و موی خشک و آسیب دیده به جا می مونه. از طرف دیگه مویی که زیاد در برابر مواد دکلره قرار گرفته باشه به اصطلاح آرایشگرها می سوزد، یعنی مثل آدامس کش میاد. باید گفت وقتی مو این حالت رو پیدا می کنه دیگه به طور کامل از بین رفته و با هیچ روشی دوباره زنده نمیشه.

دکلره شوک هم میده

کسائی که سابقه اگزما، آسم و بقیه آلرژیا رو دارن هنگام کار با دکلره باید بیشتر حواسشون رو جمع کنن چون مواد دکلره بسیار قویه و می تونه تموم این مشکلات رو فعال و شدید شدن کنه. من مریضی داشتم که بعد از به کار گیری مواد دکلره دچار شوک شده یعنی به محض اینکه مواد دکلره با پوست سر اون تماس پیدا کرد و از اونجا که این مواد از نظر شیمیایی با پوست سازگاری ندارن، پوست شروع به کهیر زدن کرد و بعد از یه مدت دچار تنگی نفس شده و وقتی من اونو دیدم به طور کامل حالت شوک داشت؛ مثل کسائی که دچار شوک به وجود اومده به وسیله حساسیت به پنی سیلین می شن. البته نگفته نمونه که اون سابقه آسم نداشت و تا حالا موهاش رو رنگ نکرده بود و از این حساسیت شدیدش چیزی نمی دونست.

_ خیلی به اون دل نبندید

 

ویتامینه کردن

ویتامینه کردن از اون کارهاییه که خیلی از ما در آرایشگاه واسه کمک به موهامون امتحان کردیم، باید بدونین شاید کراتینه یا دکلره کردن باعث قشنگ تر شدن موقت موهاتون شه اما ویتامینه کردن مو علاوه بر هزینه ای که متحمل میشین سود دیگری نداره. آرایشگرها بسته به قد و حجم موهای مشتری مواد لازم واسه ویتامینه کردن مو و به دنبال اون هزینه این کار رو مشخص می کنن. به صورت میانگین واسه هر ۱۰ سانت مو یه آمپول لازمه و هر آمپول ویتامینه حدود ۳۰ هزار تومن قیمت داره. در نتیجه دست کم حدود ۵۰ هزار تومن در هر نوبت واسه خرید مواد ویتامینه و دستمزد آرایشگر باید هزینه کنین. البته آرایشگرها و مراکز زیباسازی پوست و مو معمولا قیمتی بالاتر از قیمت خرید مواد رو به مشتریا اعلام می کنن.

متخصص چه میگه؟

موی آسیب دیده درمان نداره

ویتامینه هیچ فایده ای نداره چراکه در تموم مراجع علمی اومده وقتی موهایی آسیب دید و خاصیت کشسانی پیدا کرد یا حتی وقتی که نوک اون موخوره زد و چند شاخه شد، دیگه هیچ راهی واسه درمان اون وجود نداره و تنها باید کوتاه شه. شاید مویی رو که در اثر آسیبای فیزیکی و شیمیایی خشک و شکننده شده بشه با مواد چرب، کمی نرم کرد ولی درمان نمیشه کرد، این مواد چرب هم لازم نیس حتما مواد گرون باشه بلکه می تونه روغن بادام شیرین یا حتی وازلین ساده باشه.

مو جذب ویتامین نمی کنه

مو بافتیه که خودش خونرسانی و در واقع هیچ جذبی از محیط نداره البته به جز آسیبای شیمیایی و گرمایی پس غلطه که فکر کنیم از راه ویتامینه کردن موضعی چیزی جذب تارهای مو می شه، نمیشه گفت مثلا ویتامین C یا D می تونه جذب موها شه. با ویتامینه کردن فقط بافت چربی که با مو تماس پیدا می کنه اونو از خشکی درمی آورد و مو کمی حالت پذیرتر می شه.

نرم کننده همون کار ویتامینه رو می کنه

به کار گیری کاندیشنرها خیلی با اهمیته. در واقع همونطور که بعد از شستن پوست، ما به دلیل جلوگیری از خشکی از مرطوب کننده استفاده می کنیم، مو هم بعد از شامپو کردن کمی خشک می شه و نیاز به کمک داره، کاندیشنر مثل لایه ای محافظ روی مو رو می پوشونه و از ساقه مراقبت می کنه.

_ موها این همه تحمل ندارن

اکستنشن

اکستنشن مو راهیه واسه پرپشت کردن و بلند کردن مو و کدوم خانمه که از اینجور کاری استقبال نکنه به خصوص وقتی آرایشگر توضیح میده که بیشتر اکستنشنا حدود ۳ تا ۵ ماه لابه لای موها دووم میارن و میشه این موهای اضافه شده رو درست مثل موهای طبیعی شست و نرم کننده زد. اگه اکستنشن به وسیله فرد ماهری انجام شه، اصلا درد نداره و فقط ممکنه ۲ تا ۳ روز اول احساس کنین وسیله اضافه ای میان موهاتون قرار داره اما بعد از گذشت چند روز این احساس از بین میره. اما واقعا اکستنشن با موها چه می کنه.

متخصص چه میگه؟

موهای ضعیف تحمل این فشار رو ندارن

وقتی موها شروع به ریختن می کنه و کم می شه، یعنی ریشه موها یا به دلیل هورمونی یا هر مشکل داخلی دیگری قدرت کافی رو نداره و خیلی راحت می ریزه اینجور مویی اصلا این توانایی رو نداره که فشار به وجود اومده به وسیله اکستنشن رو تحمل کنه، اینجور موهایی نمی تونه بار به وجود اومده به وسیله وزن موهای وصل شده رو تحمل کنه و در نتیجه ریزش موی کششی ایجاد شده و آسیب بیشتری به موها وارد می شه.

روشای جور واجور هیچ فرقی ندارن

نگفته نمونه که بین روشای جور واجور اکستنشن هیچ فرقی وجود نداره و چه موها رو با چسب بچسبونن چه با حلقه یا هر روش دیگری به هر صورت به موها فشار میاد و احتمال ریزش موی کششی زیاد می شه. با هر روشی اکستنشن انجام بگیره وزن موهایی که به موی ضعیف فرد وصل شدن هیچ فرقی نمی کنه و به ریشه ها فشار میاد.

اکستنشن به موهای سالم هم آسیب می زنه

حتی اگه موها سالم هم باشه باز اکستنشن احتمال ریزش مو رو زیاد می کنه چون که یه تار مو فقط می تونه وزن خودشو تحمل کنه و هر اضافه وزنی به ریشه فشار می آورد و اونو سست کرده و ریزش موی کششی رو پیش می آورد. باید بدونین وقتی به طور تکراری موها با فشار کنده شن( ریزش موی کششی ) دیگه هیچوقت جای اونا مویی نخواد رویید.

_ ماساژ از ریزش موها جلوگیری می کنه

 

ماساژ و آبرسانی

اگه زیاد اهل آرایشگاه رفتن باشین حتما تا حالا نام ماساژ و آبرسانی واسه موها رو شنیدین و شاید چندین بار هم وسوسه شدین موهاتون رو به خانوم آرایشگر بسپارین؛ کاری که در آرایشگاها و مراکز زیبایی با عنوان ماساژ و آبرسانی صورت میگیره. این عمل ترکیبی از ویتامینه کردن مو و ماساژه که با مواد شیمیایی دیگری همراه می شه. البته این فعالیت بیشتر از اینکه جنبه تقویت کنندگی و درمانی داشته باشه جنبه آرامش بخشی داره. اما داستان آبرسانی و ماساژ کمی شک برانگیزه چون که اندازه مشخصی نداره؛ نه مواد استفاده شده و نه دستگاه ها و نه حتی دستمزد آرایشگر .

ساقه مو مثل عصب هاست نباید آسیب ببینه، اگه بشکنه و آسیب ببینه دیگه هیچ کاری نمیشه واسه اون انجام داد. هیچ ماده ای هرچند هم گرون نمی تونه واسه موها کاری کنه و اونا رو نجات دهد، حالا چه به اسم آبرسانی باشه و چه ویتامینه

متخصص چه میگه؟

مو از فولیکولایی رشد می کنه که داخل پوست سر قرار گرفته. ماساژ دادن می تونه جریان خون رو در این منطقه آسون کنه و در نتیجه تاثیر خوبی می تونه داشته باشه البته اگه درست انجام شه. حتی میشه گفت یکی از درمانا واسه ریزش مو به کار گیری داروهاییه که خونرسانی رو بهتر می کنه، مثل خونواده ماینوکسیدیلا یا . . . . حالا اگه بشه با ماساژ این کار رو انجام داد، به طور حتم هم در جلوگیری از ریزش و هم در رشد مو موثر هستش.

_ موهای طبیعی شما بهترینه

 

فر کردن و صاف کردن

شاید بشه گفت اصطلاح «مرغ همسایه غازه» در مورد موها صددر صد صدق می کنه، یعنی اگه موهای صاف داشته باشیم می خوایم اونا رو فر کنیم و اگه موهای فر داشته باشیم می خوایم صافشان کنیم. حالا این تغییر حالت روشای مختلفی داره؛ بعضی از ما با سشوار و دیگه وسایل گرمایی حالت دلخواهمون رو در موها به وجود میاریم و بعضی ترجیح می دیم با مراجعه به آرایشگر و به کار گیری مواد شیمیایی حالت مورد نظرمون رو روی موهامون پیاده کنیم.

متخصص چه میگه؟

 

ماساژ از ریزش موها جلوگیری می کنه

مو از فولیکولایی رشد می کنه که داخل پوست سر قرار گرفته. ماساژ دادن می تونه جریان خون رو در این منطقه آسون کنه و در نتیجه تاثیر خوبی می تونه داشته باشه البته اگه درست انجام شه. حتی میشه گفت یکی از درمانا واسه ریزش مو به کار گیری داروهاییه که خونرسانی رو بهتر می کنه، مثل خونواده ماینوکسیدیلا یا . . . . حالا اگه بشه با ماساژ این کار رو انجام داد، به طور حتم هم در جلوگیری از ریزش و هم در رشد مو موثر هستش.

_ سراغ رنگای خیلی متفاوت نرید

 

رنگ کردن

رنگ کردن مو قدمتی دیرینه داره. آدما از زمانای بسیار دور علاقه بسیاری به رنگ کردن موهاشون داشتن و با به کار گیری گیاهانی مثل حنا موهاشون رو رنگ می کردن. البته این علاقه تا امروز هم ادامه پیدا کرده. تا چند سال پیش به کار گیری رنگ موها مخصوصا رنگ موهای شیمیایی بیشتر در بین زنان و اونم واسه پوش,ندن موهای سفید رواج داشت اما امروزه به کار گیری رنگ موهای شیمیایی در بین جوانان و نوجوانان هم شایع شده. اما این رنگ به موها آسیب می زنه یا بین رنگای جور واجور فرقی هست؟

موهای فر و وز ذات خشکی دارن و در نتیجه بیشتر از دکلره آسیب می بینن.

اینجور موادی فقط به ساقه موها آسیب میزنن و حالا خوبیش اینه قدرت جذب در پوست سر رو ندارن تا ایجاد ریزش کنن مگه اینکه موجب واکنشای حساسیتی شه.

متخصص چه میگه؟

 

یادتون نره رنگ ماده ای شیمیاییه

رنگ یه ماده شیمیاییه و واقعیت اینه که به عنوان یه ماده شیمیایی آسیبایی واسه موها داره اما بعضی وقتا چاره ای نیس . در این مواقع پیشنهاد می کنم سراغ رنگای طبیعی تری برید که به رنگ موهای خودتون نزدیکه، چون که وقتی تغییر رنگ زیادی در موها بسازین تقریبا همون حالتی که در دکلره پیش میاد واسه موهاتون اتفاق می افته، مثلا رنگای خیلی مشکی یا خیلی شرابی هم خیلی راحت به موها آسیب می زنه چون رنگدانهای مو رو دچار تغییر زیاد می کنه.

متخصص چه میگه؟

 

موها شدیدا شکننده می شن

آدما به موهاشون به ۲ صورت آسیب میزنن؛ یا آسیب شیمیایی میزنن که با رنگ و دکلره، صاف و فر کردن و… به وجود میاد یا آسیب فیزیکی میزنن که به دلیل به کار گیری دستگاه های حالت دهنده داغ مثل اتو و سشوار پیش میاد. کسی که در آرایشگاه موهاش رو فر یا صاف می کنه به موهاش آسیب شیمیایی وارد می کنه که همین آسیب می تونه موها رو بسوزونه و درآخر چیزی که از موها باقی می مونه یه موی خشک و وزه که نه فقط قشنگتر نیس بلکه باعث آزار هم می شه. از طرف دیگه اینجور موهایی بعضی وقتا اونقدر شکننده می شه که فقط با دست زدن ساده تموم موها می شکنه و می ریزه.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *